Mentionsy

Polityka Insight Podcast
Polityka Insight Podcast
10.04.2026 18:35

Wojna, pokój, wybory i niepokoje | Z dystansu

Mijający tydzień przyniósł najlepszą od wielu tygodni wiadomość - o wstrzymaniu wojny USA i Izraela z Iranem. Ale gdy w Pakistanie ruszają negocjacje nad porozumieniem pokojowym, rozejm już się chwieje, a przyszłość pokoju na Bliskim Wschodzie nie jest wcale pewna. O wiele gorsze wieści nadeszły dla Europy z USA, gdzie wojna z Iranem wywołała gwałtowne nasilenie krytyki NATO ze strony prezydenta Donalda Trumpa i jego najbliższych współpracowników. O tym w pierwszej części Marek Świerczyński rozmawia z dr Sławomirem Dębskim.

W drugiej części podkastu Andrzej Bobiński porozmawia z dr Dominikiem Hejjem o sytuacji przedwyborczej na Węgrzech i perspektywach utrzymania bądź utraty władzy przez premiera Victora Orbana.

Rozdziały (13)

1. Wprowadzenie i omówienie sytuacji NATO

Marek Świerczyński przedstawia gościa, Sławomira Dębskiego, i omawia sytuację NATO, skupiając się na retoryce Trumpa i krytyce NATO z jego strony.

2. Analiza retoryki Trumpa i jej konsekwencji

Dębski analizuje retorykę Trumpa i jej wpływ na relacje NATO, podkreślając konflikt perspektyw między Amerykanami a Europejczykami.

3. Rola NATO i konflikt z Iranem

Dyskusja nad rolą NATO w kontekście konfliktu z Iranem i reakcje europejskie na decyzje amerykańskie.

4. Krytyka polityki Trumpa i jej konsekwencje

Dyskusja nad krytyką polityki Trumpa w NATO i konsekwencjami dla relacji sojuszników, w tym sytuacja z Grenlandią.

5. Analiza sytuacji z Grenlandią i szczytów NATO

Dyskusja nad sytuacją z Grenlandią i rolą szczytów NATO w kontekście relacji sojuszników, podkreślając konsekwencje transakcyjnej interpretacji sojuszu.

6. Analiza sytuacji z NATO i jego funkcjonowania

Analiza sytuacji z NATO, jego funkcjonowania i współpracy wojskowej, podkreślenie roli sojuszu w obliczu potencjalnej współpracy chińsko-rosyjskiej.

7. Krytyka polityki Trumpa i jej konsekwencji

Krytyka polityki Trumpa i jej konsekwencji dla NATO, omówienie konsekwencji operacji przeciwko Iranowi i potencjalnych kar za niepoparcie.

8. Analiza sytuacji z NATO i jego funkcjonowania

Analiza sytuacji z NATO, role Stanów Zjednoczonych, funkcjonowanie sojuszu i jego przyszłość.

9. Strategia Polski w NATO i jej krytyka

Strategia Polski w NATO, krytyka jej braku i konsekwencji dla sojuszu, omówienie roli Polski jako lojalnego sojusznika i jej obecnej roli w NATO.

10. Analiza zmian w roli Stanów Zjednoczonych i NATO

Analiza zmian w roli Stanów Zjednoczonych i NATO, omówienie procesu przedefiniowania roli Ameryki w świecie i roli NATO jako instytucji.

11. Analiza sytuacji z Węgier i wyborów

Analiza sytuacji z Węgier, wyborów i kampanii wyborczej, omówienie wpływu wizyty J.D. Vance'a i operacji rosyjskich.

12. Pozytywna kampania Fideszu i jej brak

Analiza braku pozytywnych obietnic i sukcesów Fideszu w kampanii wyborczej.

13. Analiza przyszłości i planów Fidesza

Analiza planów Fidesza i jego podejścia do przyszłych wyborów i władzy.

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 25 wyników dla "NATO"

O wiele gorsze wieści nadeszły dla Europy z USA, gdzie wojna z Iranem wywołała gwałtowne nasilenie krytyki NATO ze strony prezydenta Donalda Trumpa i jego najbliższych współpracowników.

Sam Trump rozważa wyjście USA z NATO.

Do rozmowy o NATO i USA zaprosiłem Sławomira Dębskiego, doktora Sławomira Dębskiego, byłego dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, obecnie wykładowcę w Kolegium Europejskim w Natolinie.

Ostatnią ich wersją to jest to, że NATO jest rozczarowujące.

Nie tak dawno, jeszcze parę miesięcy temu, prezydent Trump twierdził, że NATO jest jego największym sukcesem, że uratował NATO, doprowadził do tego, że sojusznicy przestają jeździć na gapę, ale też zaczynają więcej ułożyć na bezpieczeństwo.

Czyli to ma w sumie niewiele wspólnego z tym, co u nas w Europie dominuje w tej dyskusji, czyli definiowaniem roli NATO, prawda?

Więc skoro dla sojuszników europejskich NATO jest ważne, żeby ciśnina Ormus była żeglowna, w prawnym sensie i w sensie bezpieczeństwa, no to powinni się zaangażować.

Druga rzecz jest natomiast taka.

Ta ścieżka od tej hagi, która była sukcesem, przez Grenlandię, która była kryzysem i jak się w tej chwili okazuje źródłowym, prawda, takim zaczynem tego całego zamieszania, przez Iran, no bo mamy na horyzoncie zbliżający się szczyt NATO i kto wie, czy do niego w ogóle dojdzie?

Natomiast narasta takie przekonanie, że Amerykanie utrzymywaniem ładu międzynarodowego nie powinni być tak zaangażowani w utrzymywaniu ładu, że to nie jest misja Ameryki.

To jest bardzo uproszczona wizja, natomiast ja bym jej całkiem nie lekceważył, bo pod tą powierzchnią, która jest niepoważna, którą się śmiejemy, no nie wynika z niej, żeby to była podbudowana jakąś refleksją na temat w ogóle teorii sojuszy.

Miałem okazję w Monachium obserwować i nawet przesłuchiwać się frontrunnerowi demokratów, czyli to jest gubernator Kalifornii, Newsom.

Opuszczenia, wyjścia Stanów Zjednoczonych z NATO jest dla nas czymś kompletnie niewyobrażalnym i kreującym takiego rodzaju ryzyka, no z którymi jeszcze się nie zetknęliśmy.

A my niestety jesteśmy w dalszym ciągu w takim trybie wakacyjnym, czyli sojusz nas obroni, NATO jest od tego, to nie jest nasza sprawa, to jest NATO.

Co NATO-NATO?

No to jest generalnie a NATO-NATO nic, nie?

Kupiliśmy nasze członkostwo w NATO, wydajemy tam coś na zbrojenia, w związku z tym Amerykanie są od tego, żeby nas odbronić.

A my natomiast możemy sobie zrezygnować z zasadniczej służby wojskowej, bo tak, bo komfort naszego życia jest ważniejszy niż bezpieczeństwo.

Kilka lat temu, wydaje mi się, gdzieś ten raport jest chyba nawet publiczny, ale nie sprawdzałem, powstał raport o dostosowywaniu się państw wschodniej franki NATO do nowych zagrożeń geopolitycznych, gdzie w takim ogólnym opisie wśród pozytywów stwierdzano, że wszystkie państwa wschodniej franki NATO mają zasadniczą służbę wojskową.

Ale jak się ktoś tam dowie, że my chcemy, żeby więcej Amerykanów stacjowano u nas, natomiast nie mamy zasadniczej służby wojskowej, to możemy się bardzo zdziwić.

Natomiast jeśli się Amerykanie zorientują, że my mamy jakieś oczekiwania wobec Amerykanów, a swojej pracy domowej nie wykonujemy, no to możemy się po prostu prosić o kłopoty, czyli inviting troubles, jak mówią w anglosasie.

Czyli jeżeli prawdą jest, że każdy kryzys trzeba wykorzystać, to ten powinniśmy spędzić nie na lamentowaniu nad rozpadem NATO, a nad namysłem strategicznym.

Lamentowanie nad rozpadem NATO nigdzie nas do niczego nie posuwa.

Z mniejszą ilością instytucji oczywiście i dlatego to jest ważne NATO, o którym rozmawiamy, bo wyrok na ONZ został wydany.

Ja uważam, że NATO z tej perspektywy nie jest w najgorszej sytuacji, bo nie jest instytucją pustą.