Mentionsy
Wojna, pokój, wybory i niepokoje | Z dystansu
Mijający tydzień przyniósł najlepszą od wielu tygodni wiadomość - o wstrzymaniu wojny USA i Izraela z Iranem. Ale gdy w Pakistanie ruszają negocjacje nad porozumieniem pokojowym, rozejm już się chwieje, a przyszłość pokoju na Bliskim Wschodzie nie jest wcale pewna. O wiele gorsze wieści nadeszły dla Europy z USA, gdzie wojna z Iranem wywołała gwałtowne nasilenie krytyki NATO ze strony prezydenta Donalda Trumpa i jego najbliższych współpracowników. O tym w pierwszej części Marek Świerczyński rozmawia z dr Sławomirem Dębskim.
W drugiej części podkastu Andrzej Bobiński porozmawia z dr Dominikiem Hejjem o sytuacji przedwyborczej na Węgrzech i perspektywach utrzymania bądź utraty władzy przez premiera Victora Orbana.
Rozdziały (13)
Marek Świerczyński przedstawia gościa, Sławomira Dębskiego, i omawia sytuację NATO, skupiając się na retoryce Trumpa i krytyce NATO z jego strony.
Dębski analizuje retorykę Trumpa i jej wpływ na relacje NATO, podkreślając konflikt perspektyw między Amerykanami a Europejczykami.
Dyskusja nad rolą NATO w kontekście konfliktu z Iranem i reakcje europejskie na decyzje amerykańskie.
Dyskusja nad krytyką polityki Trumpa w NATO i konsekwencjami dla relacji sojuszników, w tym sytuacja z Grenlandią.
Dyskusja nad sytuacją z Grenlandią i rolą szczytów NATO w kontekście relacji sojuszników, podkreślając konsekwencje transakcyjnej interpretacji sojuszu.
Analiza sytuacji z NATO, jego funkcjonowania i współpracy wojskowej, podkreślenie roli sojuszu w obliczu potencjalnej współpracy chińsko-rosyjskiej.
Krytyka polityki Trumpa i jej konsekwencji dla NATO, omówienie konsekwencji operacji przeciwko Iranowi i potencjalnych kar za niepoparcie.
Analiza sytuacji z NATO, role Stanów Zjednoczonych, funkcjonowanie sojuszu i jego przyszłość.
Strategia Polski w NATO, krytyka jej braku i konsekwencji dla sojuszu, omówienie roli Polski jako lojalnego sojusznika i jej obecnej roli w NATO.
Analiza zmian w roli Stanów Zjednoczonych i NATO, omówienie procesu przedefiniowania roli Ameryki w świecie i roli NATO jako instytucji.
Analiza sytuacji z Węgier, wyborów i kampanii wyborczej, omówienie wpływu wizyty J.D. Vance'a i operacji rosyjskich.
Analiza braku pozytywnych obietnic i sukcesów Fideszu w kampanii wyborczej.
Analiza planów Fidesza i jego podejścia do przyszłych wyborów i władzy.
Szukaj w treści odcinka
Głównie z uwagi na to, że Modior faktycznie od 2024 roku przejechał Węgry wzdłuż i wszerz, czego nigdy nie zrobiła opozycja.
W związku z tym nawet ten finał kampanii się różni pod względem liczby spotkań, bo Modior ma kilkadziennie.
Na przykład czy Peter Modior pogodziłby się z przegraną.
I wracając trochę do wątku dwóch trzecich, to znaczy ja pomijam całe sądownictwo, ale Modior obiecuje rozliczenie rządów Fideszu.
Natomiast z tej perspektywy też te wybory są fascynujące i myślę, że modior, który zakomunikował, że ma dwie trzecie już wiele, wiele tygodni temu, chociaż nie wydaje im się to jakoś strasznie prawdopodobne, on ma świadomość tego, że bez dwóch trzecich to będzie prawniczy Armagedon.
Natomiast, jeżeli utrzymamy stan permanentnej kampanii wyborczej, ja mam przekonanie, że Tisa i Modior to jest twór, który chce Fidesz przejąć.
Dlatego, że po pierwsze, Modior wyszedł z Fideszu dlatego, że nie mógł się tam dalej rozwijać.
Natomiast pamiętajmy, że Modior ten system współtworzył.
Rozpoznaje się modiora i koniec.
Natomiast to było ogromne wsparcie i Modior natychmiast napisał, ponieważ dla niego wydarzenie międzynarodowe, jeśli to byłoby dla ciebie i dla państwa ciekawe, które będzie inauguracją międzynarodową rządu Thysse, to jest 23 października tego roku.
Wreszcie sekstaśma, która miała skompromitować Petera Modiora, no to w sferze medialnej nie dość, że go nie skompromitowała, to jeszcze mu dodała sporo punktów, bo uznano, patrząc na sylwetki obu panów,
To wokół niego wydarzyło się spore zamieszanie w postaci Modiora, w postaci przejęcia innych elektoratów i w postaci jeszcze jednej decyzji, czyli różnych partii małych, które po prostu nie wystartowały w wyborach, czyli nie zaciągają
W to zwycięstwo, no i też bezpośredniego kontaktu Modiora z wyborcami, głównie przez Facebooka, gdzie on naprawdę był aktywny w tej grupie, którą założył i reagował też na to, co tam się dzieje.
Modior streamował na żywo starcia z Fidesem, który nie pozwalał im na przykład wejść z prezentami do domu dziecka.
Ostatnie odcinki
-
Jak odbudować relacje z Ukrainą? | Z dystansu
26.06.2026 14:40
-
Ukraiński impuls | Wartość dodana
25.06.2026 13:50
-
Czy to już jest koniec? | Nasłuch
24.06.2026 09:05
-
Dozór nad transformacją | Energia do zmiany
23.06.2026 13:30
-
Elektryfikacja po polsku | Czyste technologie
22.06.2026 11:45
-
F-35 Husarz, powietrzna elita | Z dystansu
19.06.2026 13:30
-
Tajwański zwrot, kolejowe rewolucje | Wartość d...
18.06.2026 16:34
-
SOR dla wybranych | Nasłuch
17.06.2026 18:14
-
Polska gra o gaz | Energia do zmiany
16.06.2026 14:55
-
Polski lodołamacz | Czyste technologie
15.06.2026 11:00