Mentionsy
Ile kosztowała produkcja 007: First Light?
Ile kosztowało stworzenie 007: First Light?Ile twórcy muszą sprzedać kopii by zarobić na grze? Czy dostaniemy kolejnegoBonda?
📌 Przydatne linki:
Moja nadchodząca gra:
https://store.steampowered.com/app/4184130/Foxy_Dumplings/
BIBLIA OPTYMALIZACJI
https://github.com/GameDevGrzesiek/OptimizationBible
PRACA W GAMEDEVIE:
https://workplays.it/
Patronite Okiem Deva:
https://patronite.pl/okiemdeva
Discord Okiem Deva:
https://discord.gg/4anD7dJJn8
Linki: https://linktr.ee/okiemdeva
Kompilacja ofert pracy:
https://bit.ly/GamedevPraca
Pytania do następnegolive’a
https://forms.gle/4rEHhLdoiPUDWdtE7
🕒Timestamps:
Intro
Rekordowy budżet z Danii
Koszty i wyjście na zero
Reakcja rynku
Czy dostaniemy sequel?
Podsumowanie
Outro
----------------
📢 Wspierający
https://workplays.it/
💼 Spotify: Kozak12, JJanekWichowski
🚀 Intern: Jakub “oluD” Dulnikiewicz
👶 Junior Dev: sad skalmar, Kasia Nie, KruszynkaIzka, HARDCOROWYKOŚCIU GAMEPLAY!, Wombat, Krzysztof Mierzejewski, PhillipThomsen, Norbert Furmańczyk (Pisarz Samozwaniec), Konrad Szejnfeld (ko_sz),Aloxxx, Saaellor, Mateusz K., Mateusz Salach, nothing, Anna Weglarz, ExitWound,MichalDev, Aliwera
🛠️ Regular Dev: Backgroundcharacter_A, Kaspa Anonim,Maciej Radaszewski, Mateusz Stolarz Stolarczyk, Leniwa Ola, Piotr Łyp, KrystianBabioch, Marcin "kowboj_czacza" Ignasiak, Adam Kabalak,HARDCOROWYKOŚCIU GAMEPLAY!, panas111, kona 1, PabloRal, Andrzej Janicki, ŁukaszKorzanowski, Artur Loska, vxd555, Ari Gold, bibruRG_78
🌟 Senior Dev: Bartosz Majcherczak, Agata Pławna,Szymon Góraj, Veman, Jakub Kornatowski (@GramyNaMacu), Agnieszka Rumińska,Adrian Sawko, Mariusz Kowalski, Tek, Kawusia, Michał Ginter, Mateusz Śródka,Kornel Kisielewicz, Krzysztof Szczech, Artur Grochowski, Michał Król, Wered,Ard, Adrian Kraska, Mateusz Myga, Magdalena Płoszaj-Kotynia, Cezary Łysoń,Łukasz Klejnberg, Filip Sochal, Filip Zieliński, scooby666, Piotr Sadza,Aleksander Świątek, Marek Leśniak, Pielgrzym, Marcin Pietrzyk, MateuszKulczycki , JOORDAN, KRUK Artworks, KovalGames, BloszamelowyJacuś, keksimusmaximus, Regito, Piotr Beyer, Tomasz Golik, R W, viduh, Warsi, enonemasta,Bonga, Pawelek1329, Morfiniusz
🥇 Principal Dev: Sandman, Andrzej Uszakow, WojciechUziębło, Dawid Kuc, Krystian Tymek
----------------
📚 Źródła:
https://www.dr.dk/nyheder/kultur/du-sidder-ikke-i-en-biograf-i-20-timer-nyt-james-bond-spil-viser-hvor-meget-det-kraever-lave-det
https://www.gamedeveloper.com/business/amazon-suggests-io-interactive-might-not-return-for-007-first-light-sequel
https://www.ign.com/articles/007-first-light-budget-reportedly-more-than-200-million
https://www.destructoid.com/007-sells-3-million-copies/
007 First Light Becomes IO Interactive's Fastest-SellingGame With 1.5 Million Sales in First 24 Hours - gHacks Tech News
007 First Light Reviews - Metacritic
007 First Light sales top 2.7 million in first week, yearone content roadmap announced - Gematsu
007 First Light critic reviews - Metacritic
007 First Light Crosses 2.2 Million Sales and $150MRevenue, Yet Amazon Wants the Sequel for Itself
007 First Light's Metacritic score might make the JamesBond romp IO Interactive's highest-rated game yet, but GoldenEye remains king |GamesRadar+
007 First Light Sales Hit 2.2 Million Copies in FirstWeek | GAMES.GG
007: First Light Metacritic Score Splits Gamers -OpenCritic
007 First Light has already sold 2.2 million copies sincelaunch, but IO’s long-tail plans hope to sell many more - FRVR
'007 First Light' earns highest-ever IO Interactivereviews
Metacritic Rates '007 First Light' as the 5th Best Gameof 2026 with 87 Score - AOL
Rozdziały (6)
Podstawowe informacje o nagraniu i temat dyskusji.
Analiza kosztów produkcji gry, podanej przez różne źródła.
Opis zatrudnienia zespołu i fazy produkcji gry.
Porównanie kosztów produkcji z innymi projektami AAA i analiza kosztów zatrudnienia.
Analiza zarobków i sprzedaży 007 First Light.
Analiza przyszłości serii 007 w kontekście Amazona i innych deweloperów.
Szukaj w treści odcinka
Dzisiaj opowiem Wam nieco o kosztach produkcji 007 First Light, ile gra musi sprzedać kopii, by na siebie zarobić oraz czy zobaczymy kolejną część Bonda, bo wokół tego obrosło troszeczkę plotek, troszeczkę doniesień, więc postaram się tutaj to wszystko przeanalizować i wyjaśnić, skąd się niektóre liczby wzięły.
Premiera 007 First Light, nowej gry akcji od IO Interactive, odbiła się szerokim echem nie tylko ze względu na jakość samego produktu, chociaż ma sporo wad szczerze powiedziawszy, wciąż przyjemne doświadczenie bondowskie.
Niemniej raportowano, że znaczna część zasobów studia była przekierowana do pracy nad Bondem.
Jeżeli przyjmiemy jako rozsądne przybliżenie, a nie potwierdzoną wartość, że pełny zespół dedykowany projektowi Bonda w szczytowym momencie liczy około 500 osób, z czego wątpię, raczej tutaj zostawiałbym przynajmniej 50-100 osób na inne projekty, to łączna suma
I sama marka Bonda należy do MGM, więc obecnie do Amazona.
Tak więc ile ostatecznie Bond musi zarobić, żeby się zwrócić?
Natomiast z racji tego, że wykręcili taki wynik niecałe dwa tygodnie, jest duża szansa, że na przestrzeni miesiąca do dwóch Bond zacznie po prostu na siebie zarabiać tak czy tak.
Tak jak już wspominałem wcześniej, oceny oscylują wokół 90%, tym samym jest to według wielu recenzentów najlepsza gra o Bondzie, jaką kiedykolwiek grano.
Amazon, który przejął prawa do Jamesa Bonda przez zakup MGM w 2021 zasugerował, że może nie powierzyć sequelu IO Interactive.
Tym samym to nawet nie jest kwestia tego, że Bond nie zarobił, więc teraz Amazon odbierze licencję, tylko Amazon może chcieć zrobić własną grę.
Dodał, że przyszłe gry o Bondzie będą prawdopodobnie realizowane przez MGM i teoretycznie przez Amazon Game Studios.
I tutaj oczywiście rozniosły się już kolejne plotki, natomiast jeżeli Bond zarobi, no to nie wydaje mi się, żeby było zasadne, żeby Amazon miał miło odebrać licencję.
Przyszłość Bonda w takim razie stoi pod znakiem zapytania.
Szkoda, żeby zarżnęli tą licencję, a Interactive jest szanowanym deweloperem, który udowodnił, że potrafi stworzyć doskonałą grę o Jamesie Bondzie podczas gdy Amazon w dużej mierze niszczy swoją infrastrukturę gamingową i póki co nie ogarnia i jedyne projekty, które mają szansę jakkolwiek wyjść nie wychodzą spod ich rąk, tym samym może lepiej, żeby udzielali tą licencję i tyle.
Ostatnie odcinki
-
Najpopularniejsze gry Summer Game Fest
18.06.2026 14:00
-
Jak wygląda ucieczka przed GTA VI?
17.06.2026 14:00
-
Rewolucja Xboxa i jej koszty
16.06.2026 14:00
-
Dlaczego platformy potrzebują gier na wyłączność?
15.06.2026 14:00
-
Steam Machine coraz bliżej!
14.06.2026 14:00
-
Rekordy sprzedażowe maja 2026
13.06.2026 14:00
-
Co pokazano na Nintendo Direct?
13.06.2026 04:00
-
Jak hobbyści biją AI na głowę?
12.06.2026 14:00
-
Co pokazano na Xbox 2026 Summer Showcase?
11.06.2026 14:00
-
Kolejne odejście z Namco!
10.06.2026 14:00