Mentionsy

Biznes i Emocje
Biznes i Emocje
05.09.2025 13:00

AuDHD: ni to ADHD, ni to autyzm

Czy czujesz się czasem... dwoma różnymi osobami? Jedna chce iść do ludzi, druga ich nie znosi. Jedna chce zwiedzać świat, druga siedzieć w domu. Chłoniesz bodźce, by potem zdychać i mieć niechęć do ich doświadczenia.


Takie sprzeczności są charakterystyczne dla AuDHD – czyli miksu dwóch neurotypów: ADHD plus spektrum autyzmu. Jeszcze do 2013 nie można było diagnozować obu neurotypów razem, a dziś diagności i psychiatrzy idą w kierunku tego, żeby dodać AuDHD jako odrębny neurotyp do diagnozy!


Warto więc wiedzieć, jakie zasoby i trudności niesie za sobą połączenie tych neurotypów, a także jak różni się diagnostyka kobiet i mężczyzn – i tego dowiesz się z odcinka :)


Doświadczonym właścicielom firm, którzy chcą od biznesu czegoś więcej niż zarabiania pieniędzy, pomagamy budować i rozwijać emocjonalnie angażujące marki. Jeśli czujesz, że możemy wspólnie zrobić coś dobrego lub masz jakiś biznesowy problem do rozwiązania – skontaktuj się z nami na https://www.woopa.pl/
Po więcej treści o:
🚀 tworzeniu angażującej marki z misją
🧠 strategii marki, rozwoju EQ, leadershipie
🔬 psychologii i neurobiologii emocji w biznesie
zapraszamy na Instagram: https://www.instagram.com/woopa.pl/

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 25 wyników dla "DHD"

Jeżeli czasami na przykład wydaje ci się, że być może coś z tą neuroatypowością jest na rzeczy, że może jesteś neuroatypową osobą, ale w sumie w żaden sposób nie pasujesz ani do ADHD, ani do spektrum autyzmu.

O miksie tych dwóch neurotypów, czyli ADHD plus spektrum autyzmu daje nam AUDHD.

To znaczy też znów szacunki są naprawdę bardzo rozbite, bo widziałam i takie, że od 30% współwystępowania, czyli że ktoś ze spektrum autyzmu spełnia również kryteria ADHD, do 80%.

Osób ze spektrum autyzmu spełniają kryteria DHD.

Natomiast odwrotnie jest troszeczkę niższy, czyli 20-65% osób za DHD spełnia również kryterium spektrum autyzmu.

Jeszcze do 2013 roku nie można było zdiagnozować razem ADHD i autyzmu.

I teraz jakby naukowcy idą w kierunku, naukowcy, diagności psychiatrzy idą w kierunku tego, żeby dodać AUDHD jako odrębny neurotyp do diagnozy.

To znaczy ADHD bierze się stąd, że masz gorsze przetwarzanie, gorsze wchłanianie dopaminy.

I to właśnie charakteryzuje mózg ADHD, że ma te dwa wilki, o których ja często mówię.

Z drugiej strony masz ADHD, które jest bardziej wrażliwe.

Tak, bo jeżeli tam masz albo sam autyzm, albo autyzm, że tak powiem, wybija, czyli ADHD jest gdzieś tam przykryte, no to wtedy cię to nie rusza, że ci ludzie, no bo i tak tam w tej stadzie nie obchodzi cię to stado, bo obchodzi cię bardziej przedmioty różne, które są wokół ciebie, a nie ludzie.

Natomiast jeżeli jest tam ADHD tak mniej więcej na równi, albo nawet troszkę wyżej, no to to stado cię bardzo obchodzi, bo ty chcesz przynależeć, bo...

I te sprzeczności są bardzo charakterystyczne dla UDHD.

jakby ogólnie, jak ci od ADHD dają radę, no to pasują tym od ADHD, a tobie nic nigdy nie pasuje.

I wszyscy się zgadzają z tym, że jest, i tak samo ADHD zresztą, że jest taką cechą mózgu, którą mamy od samego urodzenia do samego końca, nie można jej wyleczyć, zawsze taka będzie.

Więc ja tutaj podchodzę i zawsze we wszystkich moich materiałach podkreślam to, że ja podchodzę z tego paradygmatu, z tej takiej narracji o neuroróżnorodności, czyli że ten autyzm, to ADHD i te wszystkie inne neurotypy to niekoniecznie są zaburzenia.

Diagnoza różnicowa oznacza, że nie diagnozuje ci jednej rzeczy, nie diagnozuje ci na przykład autyzmu albo ADHD, tylko umie diagnozować wszelkie inne zaburzenia osobowości, zaburzenia, jakieś tam...

Tak, że nie próbuje potwierdzić, że masz ten i ten, tylko po prostu zbada to, ponieważ bardzo dużo objawów ADHD jest wspólnych dla na przykład PTSD.

Bo niektóre objawy, na przykład objaw takiej nieuważności, to z ADHD może wynikać z braku dopaminy.

Czyli jeżeli się dowiem i powiedzmy, że ani ADHD, ani auty, jest tylko wszystko jeszcze razem, to na co ja zwracam przede wszystkim uwagę?

Tak, i z jednej strony właśnie AU nie rozumie norm społecznych, a ADHD ich nie przestrzega, ponieważ normy społeczne są raz, że nudne, dwa, że wkurzające, a trzy jest tam impulsywność, która działa zanim w ogóle ten mózg pomyśli, że kurna, tu jest jakaś norma, którą trzeba przestrzegać.

I z drugiej strony mamy ADHD, które doznaje tego RSD, ma też problemy z przetwarzaniem emocji, no bo dopamina bierze w tym udział z regulacją emocji, z zatrzymaniem się.

A z kolei ADHD, no właśnie tak jak już powiedziałam, ma problemy z powstrzymaniem swoich reakcji emocjonalnej.

No ale ponieważ jesteśmy osobami też z ADHD, no to weszliśmy do pokoju ciszy, gdzie jest ciemno, miło, zaczęliśmy napieprzać.

I właśnie jeżeli chodzi o te meltdowny, jeżeli masz jeszcze do tego ADHD, to wybuchasz dużo szybciej.