Mentionsy

Biznes i Emocje
Biznes i Emocje
05.09.2025 13:00

AuDHD: ni to ADHD, ni to autyzm

Czy czujesz się czasem... dwoma różnymi osobami? Jedna chce iść do ludzi, druga ich nie znosi. Jedna chce zwiedzać świat, druga siedzieć w domu. Chłoniesz bodźce, by potem zdychać i mieć niechęć do ich doświadczenia.


Takie sprzeczności są charakterystyczne dla AuDHD – czyli miksu dwóch neurotypów: ADHD plus spektrum autyzmu. Jeszcze do 2013 nie można było diagnozować obu neurotypów razem, a dziś diagności i psychiatrzy idą w kierunku tego, żeby dodać AuDHD jako odrębny neurotyp do diagnozy!


Warto więc wiedzieć, jakie zasoby i trudności niesie za sobą połączenie tych neurotypów, a także jak różni się diagnostyka kobiet i mężczyzn – i tego dowiesz się z odcinka :)


Doświadczonym właścicielom firm, którzy chcą od biznesu czegoś więcej niż zarabiania pieniędzy, pomagamy budować i rozwijać emocjonalnie angażujące marki. Jeśli czujesz, że możemy wspólnie zrobić coś dobrego lub masz jakiś biznesowy problem do rozwiązania – skontaktuj się z nami na https://www.woopa.pl/
Po więcej treści o:
🚀 tworzeniu angażującej marki z misją
🧠 strategii marki, rozwoju EQ, leadershipie
🔬 psychologii i neurobiologii emocji w biznesie
zapraszamy na Instagram: https://www.instagram.com/woopa.pl/

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 25 wyników dla "AU"

Jeżeli czasami na przykład wydaje ci się, że być może coś z tą neuroatypowością jest na rzeczy, że może jesteś neuroatypową osobą, ale w sumie w żaden sposób nie pasujesz ani do ADHD, ani do spektrum autyzmu.

O miksie tych dwóch neurotypów, czyli ADHD plus spektrum autyzmu daje nam AUDHD.

To znaczy też znów szacunki są naprawdę bardzo rozbite, bo widziałam i takie, że od 30% współwystępowania, czyli że ktoś ze spektrum autyzmu spełnia również kryteria ADHD, do 80%.

Osób ze spektrum autyzmu spełniają kryteria DHD.

Natomiast odwrotnie jest troszeczkę niższy, czyli 20-65% osób za DHD spełnia również kryterium spektrum autyzmu.

Jeszcze do 2013 roku nie można było zdiagnozować razem ADHD i autyzmu.

I teraz jakby naukowcy idą w kierunku, naukowcy, diagności psychiatrzy idą w kierunku tego, żeby dodać AUDHD jako odrębny neurotyp do diagnozy.

Z kolei autyzm przede wszystkim polega na tym, że masz w jednych miejscach nadmiar połączeń synaptycznych, a w innych mniej.

Czyli te słynne, specjalne zainteresowania autystyków.

Trudniej muszą się nauczyć, więcej muszą ogarnąć, mają dodatkowy poziom zmagań i cierpienia nad te typowe, że tak powiem, zmagania i cierpienia.

Jak sobie pomyślę, to popatrz, teraz tak, autyzm poniekąd jak gdyby jest troszeczkę niewrażliwy społecznie.

Tak, bo jeżeli tam masz albo sam autyzm, albo autyzm, że tak powiem, wybija, czyli ADHD jest gdzieś tam przykryte, no to wtedy cię to nie rusza, że ci ludzie, no bo i tak tam w tej stadzie nie obchodzi cię to stado, bo obchodzi cię bardziej przedmioty różne, które są wokół ciebie, a nie ludzie.

Ostatnio przeczytałam takiego posta, bardzo mi się podoba, że autyzm Schrodingera, bo autyzm

autyzm.

Jednocześnie autyzm diagnozujemy tylko wtedy, jeżeli przynosi nam cierpienie, jeżeli wpływa na nasze życie.

Więc możesz mieć autyzm tylko wtedy, jeżeli cierpisz, ale jednocześnie masz go całe życie.

Więc tutaj jest taki autyzm Schrodingera, że w zależności od obserwatora.

I czasami też jest tak, tak kiedyś usłyszałam w jakimś wywiadzie, że tak, mam zdiagnozowany autyzm, ale już teraz bym nie dostała tej diagnozy, ponieważ nauczyłam sobie z nim funkcjonować.

Nauczyłam się.

Więc ja tutaj podchodzę i zawsze we wszystkich moich materiałach podkreślam to, że ja podchodzę z tego paradygmatu, z tej takiej narracji o neuroróżnorodności, czyli że ten autyzm, to ADHD i te wszystkie inne neurotypy to niekoniecznie są zaburzenia.

Diagnoza różnicowa oznacza, że nie diagnozuje ci jednej rzeczy, nie diagnozuje ci na przykład autyzmu albo ADHD, tylko umie diagnozować wszelkie inne zaburzenia osobowości, zaburzenia, jakieś tam...

dużo objawów autyzmu łączy się z zaburzeniami lękowymi.

Natomiast z autyzmu może wynikać z tego monotropizmu, czyli ja się skupiam na jednej rzeczy i inne mnie nie obchodzą.

CPTSD, kompleks post-traumatic stress disorder.

Stres post-traumatyczny.