Mentionsy

TOK FM Select
TOK FM Select
25.10.2025 07:00

"Śmiertelnie nudny kongres PIS to metoda, aby pozostać trwałym elementem opozycji"

W programie „Wybory w TOKu” Dominika Wielowieyska poprowadziła debatę dotyczącą najważniejszych tematów polskiej sceny politycznej. Uczestnicy omówili postulaty programowe Prawa i Sprawiedliwości, w tym 800+, bony mieszkaniowe i dochód gwarantowany, a także retorykę Jarosława Kaczyńskiego wobec instytucji unijnych i państw zachodnich. Debata skupiła się również na sprawie systemu Pegasus, zwłaszcza na kontrowersjach związanych z ujawnieniem rozmów adwokackich, co wywołało dyskusję o granicach działań służb specjalnych. Wśród tematów znalazły się także zjazd Koalicji Obywatelskiej i perspektywy współpracy w Koalicji 15 Października oraz potrzeba reformy Trybunału Konstytucyjnego i zmiany zasad dotyczących dwukadencyjności samorządowców.

W debacie wzięli udział:
-Krzysztof Kwiatkowski, senator, Koalicja Obywatelska
-Tomasz Rzymkowski, poseł niezrzeszony
-Dobromir Sośnierz, Konfederacja
-Anna Radwan, Polska 2050
-Bożena Żelazowska, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, Polskie Stronnictwo Ludowe
-Karolina Zioło-Pużuk, wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego, Nowa Lewica

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 25 wyników dla "PiS"

Skoro startował pan z list PiSu, dlaczego nie wszedł pan do klubu PiSu?

No ale PiSowi zawdzięcza pan ten mandat.

I nie zamierza pan wstępować do PIS-u?

Z dziewiątego miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości nawet nikt z PIS-u nie miał do mnie pretensji z tego powodu.

I rozumiem także, że nie zamierza pan dołączyć do klubu PIS-u, a może pan chce dołączyć do klubu Konfederacja albo do Grzegorza Brauna?

Ale to chodzi o kwestie sądownictwa, czy coś jeszcze pana różni z PIS-em?

Który powiedział w ten sposób, że to są w zasadzie postulaty socjalistycznego programu PIS i jeszcze ktoś się dziwi, że nie chce mieć nic wspólnego z tym planem ostatecznego zrujnowania naszego państwa.

Zakończyć finałem w postaci poważnego programu PIS-u.

Aczkolwiek chciałbym lekko podpowiedzieć PISowi, bo mówcy są ciekawie dobrani, ale tytuły paneli nie najlepiej.

PIS mam już nie pierwszy raz wrażenie, że z wieloma wypowiedziami, z wieloma postulatami czekała, że znajdzie się w opozycji.

No przecież to PIS jest odpowiedzialny za przyjęcie nawet

Więc mechanizm praworządności, wiele innych rzeczy, na które PiS się zgadzał w czasie, kiedy miał na to wpływ, no właśnie pogłębiły naszą znależność od Unii Europejskiej w czasie ośmiu lat rządów.

PIS-u nasza zależność od Unii się tylko powiększyła, a nie zmniejszyła w żadnym punkcie.

A obawia się pan takiej ofensywy Janusza Korwin-Mikkego, bo widzę, że na X się napisał, że już rusza do ataku.

Chciałam zapytać panią o właśnie to, o czym mówił Dobromir Sosnerz, że no ci wszyscy wyborcy właśnie, prawdopodobnie Grzegorza Brauna, Konfederacji, no i PiSu też, bo tak przekonuje Jarosław Kaczyński, są przestraszeni centralizacją i taką większą integracją Unii Europejskiej.

Przypominam, że niedawno podpisaliśmy nawet traktat i posłowie...

Prawa i Sprawiedliwości podpisali się pod porozumieniem, pod traktatem polsko-francuskim z Nancy, więc tutaj rzeczywiście zaskakuje ta retoryka.

Na bezpieczeństwie kraju, a nie znowu za obszary, w których poniósł PIS przez 8 lat absolutnie klęskę.

Praw, które PiS przyjął jako złe prawo, złe ustawy.

Z córką premiera i premier zamieścił taki bardzo ostry wpis na Platformie X, że właśnie jego rodzina jest podsłuchiwana.

Gdzie tu doszło do złamania przepisów prawa?

Ja już w ogóle pomijam wątek Pegasusa i tą narrację, którą mówił PiS, że to było do walki ze zorganizowaną przestępczością.

Co mówią przepisy procedury karnej?

Przepisy mówią,

Jaki to jest sygnał do obywatela, że pisowska władza może sobie podsłuchiwać kogo chce, wyciągać te materiały, puszczać w momencie wygodnym.