Mentionsy
Nie jesteś swoją przeszłością, ale możesz się nią stać
Czy czujesz, że przeszłość rzuca cień na Twoją teraźniejszość i decyzje? Odkryj, jak mądrze zarządzać wspomnieniami, by przestały Cię definiować, a zaczęły wzmacniać.
W tym odcinku Adam Dębowski przedstawia konkretne, praktyczne mechanizmy pracy z własną historią. Dowiesz się, czym różni się zdrowe odpuszczanie od destrukcyjnego odcinania się, jak wyciągać cenne lekcje nawet z najtrudniejszych doświadczeń i dlaczego tkwienie w roli ofiary odbiera Ci energię. To odcinek dla każdego, kto jest gotów przestać być niewolnikiem swoich wspomnień i świadomie budować przyszłość, której pragnie.
Obserwuj Supporters Podcast, aby nie przegapić kolejnych rozmów, które pomogą Ci świadomie kształtować swoje życie!
Szukaj w treści odcinka
Natomiast co pewien czas, jak być może wiesz, nagrywam również mój własny wykład podcastowy.
Natomiast jeśli ktoś dokonuje ogromnego wysiłku emocjonalnego, czasowego, energetycznego, jest w stanie poradzić sobie z większością, nie wiem czy ze wszystkimi, ale z większością rzeczy, które były kiedyś dla niego traumą i mamy na to badania naukowe, mamy na to konkretne przypadki znanych osób, o których czytamy.
Natomiast przy wykonywaniu odpowiedniego wysiłku jesteśmy w stanie zarządzić tą przeszłością.
Natomiast teraz chciałem Ci opowiedzieć tak bardziej metodologicznie, w uporządkowany sposób, jak do tej przeszłości możemy podchodzić.
Natomiast jeśli chodzi o negatywne aspekty czy mechanizmy zarządzania przeszłością, możemy się odcinać od niej, możemy tkwić w niej i użalać się i możemy powtarzać.
Ale głównie pamiętanie, bo zaraz do tego przejdę, wspominanie jest nostalgią, natomiast pamiętanie o faktach,
Jeśli mamy w pamięci bohaterstwo naszych żołnierzy, to czujemy się jako na przykład Polacy silniejsi, pewniejsi, bo daliśmy radę, bo pokonaliśmy komunizm, bo pokonaliśmy mafię na ulicach, bo dostaliśmy się do NATO i Unii Europejskiej.
Natomiast wniosek pod tytułem nie powinienem tamtej osobie wtedy zaufać, bo mnie oszukała, dotyczy tamtej osoby, dotyczy przeszłości i jest skonstruowany poprzez zaprzeczenie.
Natomiast jeśli będziemy się odcinać, to trochę jakbyśmy od niej uciekali.
Natomiast użalanie się to jest często tkwienie w tej pętli i powtarzanie tego, nienawidzę tej osoby, dlaczego tak się wydarzyło, nienawidzę tej osoby, dlaczego tak się wydarzyło.
Ostatnie odcinki
-
Co działa mocniej niż słowa?
05.06.2026 06:00
-
Dlaczego sukces nie chroni przed wypaleniem?
08.05.2026 06:00
-
EWOLUCJA CZY REWOLUCJA? Jak mądrze zaplanować n...
30.01.2026 07:00
-
CZEGO NIE WIDAĆ W GABINECIE? (kulisy życia tera...
09.01.2026 07:00
-
„Muszę” czy „Chcę”? Jak wyłączyć życiowy autopilot
19.12.2025 07:00
-
Czy ja się nadaję? Strach przed awansem
05.12.2025 07:00
-
Rola otoczenia w kryzysie i wypaleniu
14.11.2025 07:00
-
Jak przekonać bliską osobę do terapii?
31.10.2025 07:00
-
Nie jesteś swoją przeszłością, ale możesz się n...
17.10.2025 06:00
-
Terapia grupowa, a indywidualna - co wybrać?
26.09.2025 06:00