Mentionsy

Radio Stacja 4
Radio Stacja 4
08.01.2026 11:05

Indie kontra AAA - wolność twórcza kontra wielkie budżety (Re:start Podcast #2)

W tym odcinku rozmawiamy o grach wysokobudżetowych "AAA" oraz niezależnych produkcjach "indie". Zastanawiamy się, jakie są różnice między tymi dwoma formatami, co je charakteryzuje oraz jak większy budżet i widmo wydawcy pozbawia mega-produkcji wolności twórczej, w przeciwieństwie do gier niezależnych.

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 25 wyników dla "AAA"

Czym różnią się gry Indie od gier AAA?

Dzisiaj temat gry indie i AAA.

A teraz do Mikołaja pytanie, w takim razie czym jest gra AAA?

W sensie inaczej, dużo gier AAA próbuje przekazać w jakikolwiek sposób historię, mieć jakąś fabułę, ale nie zawsze to wychodzi.

Możemy na tapet wziąć pierwsze, lepsze, najnowsze assassiny, które po prostu są stricte AAA-kami, które...

A jeżeli byście mieli na przykład powiedzieć, czy wolicie Indie czy AAA, bylibyście jednym słowem w stanie powiedzieć, znaczy w sumie jednym słowem, jednym zdaniem powiedzieć, wolę Indie albo wolę AAA?

Ja też gram i takie i takie i w sumie bardzo dużo też gram w gier AAA, ale jeśli miałbym wybierać po prostu jedną z nich to po prostu gry indie przez to, że mają taką wolność kreatywną w procesie ich tworzenia.

Tak naprawdę gram w AAA, dużo gram w AAA, wiele tytułów ograłem, ale jednak Indie to jest moje serce.

Czyli w grze AAA.

Ale wracając, to ta gra jest bardzo krótka i budżet właśnie wszedł w to, żeby właśnie chyba opowiedzieć historię i mniej więcej zrobić tę grafikę, żeby właśnie wyglądała na taką przypominającą AAA.

No i właśnie te głosy są średnio udźwiękowienie jest bardzo nierówne i właśnie mi się wydaje, że cały budżet właśnie poszedł w to, żeby upodobnić tę grę do AAA tak ogólnie.

Może być AAA, może być byle jaka.

Ok, ja akurat ostatnio grałem w AAA i to jest Dying Light The Beast, moja ukochana seria i kupiłem tę grę po tym jak zagrałem w jedynkę chyba po raz trzydziesty i uznałem sobie, nie, kupuję najnowszą, bo po prostu chciałem.

I wydaje mi się, że ludzie są po prostu zmęczeni schematami AAA.

I to też jest gra AAA, która akurat, tutaj nie wiem czy Piotrek mnie poprze czy nie,

Kiedyś właśnie takie gry AAA, jak na przykład Uncharted, no wiadomo, ono ma swoje wady, no ale jednak ono było robione... To jest gra na 10-15 godzin i to tak max-max?

No i ten trend, te gry AAA, one były kreatywne, miały jakieś tam swoją właśnie fajną narrację.

No i właśnie tak jak mówiłeś wcześniej, że ludzie się odwracają od tych gier AAA właśnie z tego powodu, że gry AAA straciły taką wolność.

to stare gry AAA to są aktualne indie.

Ale no jednak wydaje mi się, że ludzie mieli dużo większą swobodę robienia gier AAA, bo po prostu chcieli zagospodarować ten rynek.

W sensie oni akurat mają w tym segmencie gier AAA taką pozycję, że oni mogą Ci zrobić grę o kowbojach, gdzie tempo jest ślimacze i sprzedadzą po prostu miliony kopii.

Nie, no to jest akurat, to jest problem w ogóle gier AAA, że zamierzają sobie, znaczy założyli sobie jakąś datę zazwyczaj,

Nie, ale to jest właśnie wielki problem mam wrażenie, że dla AAA.

I to jest właśnie jedna z wad gier AAA.

A zalety jakie mamy, to tak naprawdę zalety, epickie światy, gra AAA, no to jest nieuniknione, że wygląda po prostu bosko, no bo wygląda bosko.