Mentionsy
#149 Co, u diabła, się dzieje z WOSem w SP???
W najnowszym odcinku podcastu Podcasterix, Jacek, Olek i Kuba (nadający tym razem w pełnym, trzyosobowym składzie) biorą pod lupę najnowsze zmiany w polskiej siatce godzin i podstawach programowych. W burzliwej dyskusji prowadzący podejmują następujące kwestie:
Przesunięcie edukacji obywatelskiej w planie nauczania: Czy lokowanie tego przedmiotu w 6. i 7. klasie szkoły podstawowej zamiast w 8. jest trafionym pomysłem z perspektywy dojrzałości uczniów,?Szkoła jako „kurs przygotowawczy” do egzaminu: Czy podporządkowanie całej organizacji pracy szkoły egzaminowi ósmoklasisty jest sygnałem degradacji systemu oświaty,,?Przeciążenie siódmoklasistów: Kwestia tego, czy odciążanie uczniów klas ósmych nie odbywa się kosztem jeszcze większego dociążenia i tak już obciążonych uczniów klas siódmych.Teoria kontra praktyka w edukacji obywatelskiej: Czy młodsi uczniowie są w stanie doświadczyć obywatelskości w sposób praktyczny, czy są skazani jedynie na teoretyczne rozważania,?Status przedmiotów „nieegzaminacyjnych”: Problem niskiego prestiżu WOS-u, muzyki czy plastyki w systemie opartym na wynikach testów zewnętrznych,.Współpraca nauczycieli różnych przedmiotów: Czy „robota drużynowa” i wspieranie przedmiotów egzaminacyjnych przez historyków czy wuefistów to dobra praktyka, czy ostateczne zwycięstwo testomanii,,?Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o tym, jakie wartości powinny kierować budową nowoczesnej szkoły i czy w obecnym systemie jest jeszcze miejsce na wychowanie obywatelskie, które nie kończy się na wypełnianiu arkuszy,.
Podcast został nagrany przez Aleksandra Pawlickiego i Jacka Staniszewskego 16 marca 2026 roku. Głosu na przywitanie i pożegnanie użyczyła Adriana Bąkowska. Nasza inicjatywa jest wspierana przez Szkołę Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego. Więcej informacji na stronie szkolaedukacji.pl. Jeśli jesteś zainteresowana/zainteresowany studiami z nami znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje. Namawiamy do kontaktu z nami. Wypełnij https://forms.gle/bw4yqNicSmHUiDKz6
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
Szukaj w treści odcinka
Czy mi się wydaje kochani, moi panowie, że WOS jest traktowany przez nasze władze, ale też przez naszych, przez nasze szkoły i rodziców trochę jak Michałek.
Ostatnie odcinki
-
#160 Czy ucząc historii jesteśmy misjonarzami?
25.06.2026 03:05
-
#159 Czy dobrze uczymy o szlachcie?
18.06.2026 03:05
-
#158 Omawiamy prace pisemne na maturze '26 z hi...
21.05.2026 03:05
-
#157 Do czego może się przydać historia edukacji
14.05.2026 03:05
-
#156 Nadzieja w nauce historii
07.05.2026 03:05
-
#155 Jak uczyć o Mazurku Dąbrowskiego
02.05.2026 08:12
-
#154 Czy przydaje nam się biografistyka
23.04.2026 03:05
-
#153 Jak uczyć o Katyniu
16.04.2026 19:36
-
#152 Jak uczyć o podboju kosmosu?
09.04.2026 03:05
-
#151 Czy trzeba zmuszać do zaliczania zaległości
02.04.2026 03:05