Mentionsy

Ludzie
Ludzie
10.06.2026 00:01

"Ludzie w podróży" - spotkanie z Agatą Romaniuk na dworcu kolejowym Wisła-Głębce

W cyklu "Ludzie w podróży", tworzonego we współpracy z PKP Intercity, Michał Nogaś zagościł dziś w Wiśle - na dworcu kolejowym Wisła-Głębce. To właśnie tam rozmawiał z pisarką Agatą Romaniuk, znaną przede wszystkim z bardzo popularnego cyklu książek dla młodzieży "Kocia szajka". I choć o Wiśle jego rozmówczyni opowie wiele ciekawych historii, na tym punkcie na mapie się nie zatrzymamy. W trakcie audycji usłyszymy również opowieści o całkiem niedalekim Cieszynie, ale też miejscach odleglejszych, a bliskich sercu pisarki - Australii, Omanie i Andaluzji.

Rozdziały (18)

1. Pierwsze wrażenia odwiedziny

Agata opisuje swoje pierwsze wrażenia odwiedziny Wiśli-Głębce w latach osiemdziesiątych.

2. Ulubione miejsce i podróż

Agata opowiada o swoim ulubionym miejscu w Wiśli-Głębce i opisuje podróż pociągiem z Warszawy.

3. Historia rodziny

Agata opowiada o swojej rodzinie i jej pochodzeniu z Jabłonkowa, a także o swojej prababce i jej historii.

4. Wspomnienia z dzieciństwa

Agata opowiada o swoich wspomnieniach z dzieciństwa, w tym o czasach spędzonych na dworcu i o poradach babki.

5. Góry i schroniska

Agata opowiada o swoich wrażeniach odwiedziny gór i schronisk, a także o swoich planach na przyszłość.

6. Historia mezalianse

Agata opowiada o historii mezalianse w rodzinie i poradach babki.

7. Pisarka i jej inspiracje

Agata opowiada o swojej inspiracji do pisania i połączeniu przygód z wyobrażeniem.

8. Koty i skoki narciarskie

Agata opowiada o swojej książce o kotach, które postanowiły być skoczkami narciarskimi. Mowa o nowej części Kociej Szajki 12, gdzie jedno z kotów chce być skoczkiem narciarskim.

9. Małysz i Centrum Skoków

Agata wspomina o skoczku narciarskim Adama Małyszcie i planach otwarcia Centrum Skoków Narciarskich w Beskidzie.

10. Koty na stażu w Warszawie

Agata mówi o planach na trzynastym tomie Kociej Szajki, gdzie koty postanowią na staż do Warszawy, a także o cenach najmu w mieście.

11. Podróż do Australii

Agata opowiada o swoim doświadczeniu podróży do Australii, gdzie przeżyła trudne doświadczenia związane z wyjazdem z wielkiego miasta.

12. Nowe miejsce w Hiszpanii

Agata opowiada o swoim nowym miejscu w Hiszpanii, gdzie żyje z mężem w małym, spokojnym miasteczku, które jej bardzo odpowiada.

13. Podróż do Omanu

Agata Romaniuk opowiada o ucieczce z Ukrainy podczas wojny i znaczeniu podróży w czasach dzisiejszych.

14. Miejsce w Cieszynie

Agata Romaniuk opowiada o swoim planie zamieszkania w Cieszynie i ulubionych miejscach w tym mieście.

15. Pisarze i miejsca w Cieszynie

Agata Romaniuk wspomina o pisarzach i miejscach w Cieszynie, takich jak Kornel Filipowicz i jego księgarnia.

16. Miejsca do odwiedzenia w Wiśle

Agata Romaniuk podaje pięć miejsc do odwiedzenia w Wiśle, w tym dworzec kolejowy, schronisko na Soszowie i skocznia w Malince.

17. Książka o Śląsku Cieszyńskim

Agata Romaniuk mówi o planowanej książce o Śląsku Cieszyńskim, nazwaną Stela Śląsk-Cieszyński.

18. Reklama PKP Intercity

Sponsorem audycji było PKP Intercity, polski przewoźnik kolejowy.

Sponsorzy odcinka (1)

PKP Intercity post-roll

"Sponsorem audycji było PKP Intercity, polski przewoźnik kolejowy."

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 23 wyników dla "Wisła"

Każdego roku na wakacje moi rodzice mnie tu przywozili, dziadkowie i prababka odbierali i właściwie całe moje letnie życie spędzałam tu w Wiśle albo na dworcu Wisła-Uzdrowisko albo Wisła-Głębce, ponieważ kochałam pociągi.

To jest jedno z Twoich ulubionych miejsc w Wiśle, ten dworzec, Wisła-Głębce?

Tak, to prawda i Wisła-Głębce i Wisła-Uzdrowisko, bo tu mamy kilka dworców w Wiśle, ale Wisła-Głębce szczególnie, bo tu naprawdę dalej pojechać się nie da i widać już tylko góry i ta trochę idea końca świata, że pociągiem można dotrzeć na skraj mapy była niezwykle pociągająca i dlatego bardzo się cieszę, że nadal tu dojechać można nawet z samej Warszawy.

Wisła-Głębce też jest stacją końcową, więc można.

I właściwie myślę, że mogłabym jeździć tylko na trasie Wisła-Głębce i Cieszyn i niekoniecznie w ogóle poznawać resztę świata.

Ustroń, Jawornik, Wisła-Jawornik.

Ja myślę, że on powstał prawozawodnie wtedy, kiedy wiadukt w Łabajowie, czyli w latach trzydziestych i jak wszystkie dworce w tym regionie ma taką drewnianą warandę i właśnie w dzieciństwie pamiętam, że i ten dworzec i Wisła-Uzdrowisko miały tą warandę obrośniętą bluszczem i były takim schronieniem przed upałem.

Wszyscy poznali, ale przedstawiam oficjalnie w Ludziach w podróży na dworcu Wisła-Głębce nagrywanych Agata Romaniuk.

Mieliśmy do wyboru dwa miasta, Wisłę i Cieszyn i w sumie Wisła wygrała, dlatego że dla mnie przynajmniej w historii opowieści o Twoim życiu jest mniej oczywista.

Tymczasem, kiedy mnie przekonywałaś, że Wisła, to wysyłałaś do mnie zdjęcia, na których są elementy zabudowań rodzinnych, postaci, które potem przeszły do Twoich książek, więc skądże i skiedyże Twój ród tutaj w Wiśle?

Czyli ta Wisła to właściwie jest opowieść o tym, że Ty od dziecka byłaś w podróży, bo nie urodziłaś się tutaj.

Kiedy docieraliśmy na dworzec Wisła-Głębce, to zaczęłaś mi opowiadać o jakiejś historii o mezaliansach i o opowieściach świecko-nie świeckich.

No i opowiadały różne, gwarą zresztą, śląsko-cieczyńską, różne sprośne historie o sąsiadach, romansach, mezaliansach i kleły oczywiście na Lutrów, ponieważ moje, kobiety w mojej rodzinie były katoliczkami, a Wisła, jak wiadomo, i katolicka, i ewangelicka, nasz kościół katolicki w gorszym miejscu, w miasteczku się usadowił, no więc zawsze czekaliśmy, czy nasi pierwsi będą bili tymi dzwonami na dwunastą, czy Lutry.

Tutaj przecież Wisła zaczyna swój bieg.

To miejsce, Wisła, w którym jesteśmy, co roku upamiętnia swojego najsłynniejszego pisarza Jerzego Pilcha.

Oczywiście tak, to nie jest Górny Śląsk, to nie jest Golny Śląsk, to jest tutaj u nas Stela, czyli stąd Śląsk Cieszyński i ta gwara śląsko-cieszyńska też się troszeczkę różni i kiedy ja wplatam do moich książek dla dzieci jej fragmenty, to czasami są duże spory i kłótnie o to, czy to jest sformułowanie, które się używa w Wiśle, czy we Wiśle, jakby się powiedziało, we Wisłach, czy w Koniakowie, czy w Istebnej i czasami zażarte są te boje, ale ja się cieszę, że w ogóle o tym rozmawiamy, że dzieci w całej Polsce mają szansę przeczytać i że mogą, nie wiem,

Ona ma 25 metrów wysokości, 7 przęseł, 120 metrów długości i prowadzi wyłącznie tu, na stacji Wisła-Głębce, bo w latach... no wojna przerwała możliwość dalszej budowy, bo ta trakcja kolejowa miała się ciągnąć aż do Koniakowa i Stebnej, a kończy się tu, gdzie kończy się świat i Wisła-Głębce, więc

I jest w pewnym sensie zapowiedzią tego, co Wisła czeka, czyli otwarcia już latem tego roku beskidzkiego

Jeszcze jedno jest tam miejsce, o którym nie wspomniałaś i ono jest związane, bo Wisła to twoje dzieje, także Jerzy Pilch, ale w Cieszynie to taki pisarz i poeta z wąsami.

To jeszcze na koniec naszego spotkania przypomnę, że sobie siedzimy, siedzieliśmy na ławeczce przed dworcem Wisła-Głębce, na końcu świata tutaj w Wiśle, w mieście, w Beskidzie Śląskim, bardzo ważnym dla Agaty Romaniuk.

Więc zaczęłabym od dworca Wisła-Głębce, potem przez wiadukt w Łabajowie.

Co prawda już nie stukają tory, tak jak w moim dzieciństwie, co usypiało, no ale nadal się wysiada z tą walizką i człowiek nie ma potrzeby w ogóle wsiadać w samochód, w tramwaj czy metro, bo wszystko jest na piechotę i w takiej bliskości ziemi można doświadczyć łatwiej i bardziej i też do tego Wisła doskonale się nadaje.

Agata Romaniuk była bohaterką czerwcowego wydania audycji Ludzie w podróży, zrealizowanego na stacji kolejowej Wisła-Głębce, która jest czym?