Mentionsy

Ludzie
Ludzie
10.06.2026 00:01

"Ludzie w podróży" - spotkanie z Agatą Romaniuk na dworcu kolejowym Wisła-Głębce

W cyklu "Ludzie w podróży", tworzonego we współpracy z PKP Intercity, Michał Nogaś zagościł dziś w Wiśle - na dworcu kolejowym Wisła-Głębce. To właśnie tam rozmawiał z pisarką Agatą Romaniuk, znaną przede wszystkim z bardzo popularnego cyklu książek dla młodzieży "Kocia szajka". I choć o Wiśle jego rozmówczyni opowie wiele ciekawych historii, na tym punkcie na mapie się nie zatrzymamy. W trakcie audycji usłyszymy również opowieści o całkiem niedalekim Cieszynie, ale też miejscach odleglejszych, a bliskich sercu pisarki - Australii, Omanie i Andaluzji.

Rozdziały (18)

1. Pierwsze wrażenia odwiedziny

Agata opisuje swoje pierwsze wrażenia odwiedziny Wiśli-Głębce w latach osiemdziesiątych.

2. Ulubione miejsce i podróż

Agata opowiada o swoim ulubionym miejscu w Wiśli-Głębce i opisuje podróż pociągiem z Warszawy.

3. Historia rodziny

Agata opowiada o swojej rodzinie i jej pochodzeniu z Jabłonkowa, a także o swojej prababce i jej historii.

4. Wspomnienia z dzieciństwa

Agata opowiada o swoich wspomnieniach z dzieciństwa, w tym o czasach spędzonych na dworcu i o poradach babki.

5. Góry i schroniska

Agata opowiada o swoich wrażeniach odwiedziny gór i schronisk, a także o swoich planach na przyszłość.

6. Historia mezalianse

Agata opowiada o historii mezalianse w rodzinie i poradach babki.

7. Pisarka i jej inspiracje

Agata opowiada o swojej inspiracji do pisania i połączeniu przygód z wyobrażeniem.

8. Koty i skoki narciarskie

Agata opowiada o swojej książce o kotach, które postanowiły być skoczkami narciarskimi. Mowa o nowej części Kociej Szajki 12, gdzie jedno z kotów chce być skoczkiem narciarskim.

9. Małysz i Centrum Skoków

Agata wspomina o skoczku narciarskim Adama Małyszcie i planach otwarcia Centrum Skoków Narciarskich w Beskidzie.

10. Koty na stażu w Warszawie

Agata mówi o planach na trzynastym tomie Kociej Szajki, gdzie koty postanowią na staż do Warszawy, a także o cenach najmu w mieście.

11. Podróż do Australii

Agata opowiada o swoim doświadczeniu podróży do Australii, gdzie przeżyła trudne doświadczenia związane z wyjazdem z wielkiego miasta.

12. Nowe miejsce w Hiszpanii

Agata opowiada o swoim nowym miejscu w Hiszpanii, gdzie żyje z mężem w małym, spokojnym miasteczku, które jej bardzo odpowiada.

13. Podróż do Omanu

Agata Romaniuk opowiada o ucieczce z Ukrainy podczas wojny i znaczeniu podróży w czasach dzisiejszych.

14. Miejsce w Cieszynie

Agata Romaniuk opowiada o swoim planie zamieszkania w Cieszynie i ulubionych miejscach w tym mieście.

15. Pisarze i miejsca w Cieszynie

Agata Romaniuk wspomina o pisarzach i miejscach w Cieszynie, takich jak Kornel Filipowicz i jego księgarnia.

16. Miejsca do odwiedzenia w Wiśle

Agata Romaniuk podaje pięć miejsc do odwiedzenia w Wiśle, w tym dworzec kolejowy, schronisko na Soszowie i skocznia w Malince.

17. Książka o Śląsku Cieszyńskim

Agata Romaniuk mówi o planowanej książce o Śląsku Cieszyńskim, nazwaną Stela Śląsk-Cieszyński.

18. Reklama PKP Intercity

Sponsorem audycji było PKP Intercity, polski przewoźnik kolejowy.

Sponsorzy odcinka (1)

PKP Intercity post-roll

"Sponsorem audycji było PKP Intercity, polski przewoźnik kolejowy."

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 5 wyników dla "Stela"

Oczywiście tak, to nie jest Górny Śląsk, to nie jest Golny Śląsk, to jest tutaj u nas Stela, czyli stąd Śląsk Cieszyński i ta gwara śląsko-cieszyńska też się troszeczkę różni i kiedy ja wplatam do moich książek dla dzieci jej fragmenty, to czasami są duże spory i kłótnie o to, czy to jest sformułowanie, które się używa w Wiśle, czy we Wiśle, jakby się powiedziało, we Wisłach, czy w Koniakowie, czy w Istebnej i czasami zażarte są te boje, ale ja się cieszę, że w ogóle o tym rozmawiamy, że dzieci w całej Polsce mają szansę przeczytać i że mogą, nie wiem,

To będzie książka reporterska o tym, o takim fenomenie stela, to znaczy byciu stąd, o takim miejscu, w którym granice się zmieniały i tożsamości się zmieniały, języki się zmieniały, ale ludzie wciąż tu mieszkali, mieli takie poczucie, że są stąd.

Stela.

Stela, tak.

Stela Śląsk-Cieszyński.