Mentionsy

Ludzie
Ludzie
09.05.2024 09:00

Eliza Kubarska o górach i filmie o Wandzie Rutkiewicz pt. "Ostatnia wyprawa"

Gościnią środowego odcinka pasma "Ludzie" była Eliza Kubarska - doceniana reżyserka filmów dokumentalnych, z wykształcenia rzeźbiarka, która wyszła ze słynnej "Kowalni" prof. Grzegorza Kowalskiego. Obok sztuki pasją Elizy są góry. W audycji opowiedziała m.in. o swoim ostatnim filmie pt. "Ostatnia wyprawa", który przedstawia historię Wandy Rutkiewicz.

Rozdziały (7)

1. Wprowadzenie i przedstawienie Elizy Kubarska

Agnieszka Szydłowska przedstawia Elizę Kubarską, reżyserkę filmową i wspinaczkę, która jest również rzeźbiarką.

2. Film Ostatnia Wyprawa i jego premiera

Eliza opowiada o swoim najnowszym filmie, Ostatnia Wyprawa, który będzie otwierał festiwal Millenium Dogs Against Gravity.

3. Emocje związane z wspinaniem się

Eliza opisuje emocje, które doświadcza podczas wspinania się, porównując je do doświadczenia jako matki.

4. Wspinaczka jako forma ekspresji artystycznej

Eliza omawia, jak wspinaczka wpływa na jej artystyczną praktykę, szczególnie w kontekście relacji z partnerem.

5. Historia wspinaczki i jej początki

Eliza opowiada o początkach swojej wspinaczki, w tym o pierwszych wspinaczach na Josemitach i o swoim własnym doświadczeniu.

6. Powrót do wspinaczki po poważnym wypadku

Eliza opowiada o powrocie do wspinaczki po poważnym wypadku, który zakończył jej karierę wspinaczki na pewien czas.

7. Film Ostatnia Wyprawa i jego kontekst

Eliza opowiada o swoim filmie Ostatnia wyprawa, opisując jego powstanie i motywację, a także rozmawia o trudnościach kobiet w wspinaczce w konserwatywnym środowisku górskim.

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 9 wyników dla "K2"

Jeszcze wcześniej K2, dotknąć nieba.

Kiedy robiłam film K2.

Dotknąć nieba to jest historia dzieci wspinaczy, którzy zginęli na K2 w 1986 roku.

To jeszcze da się znaleźć, ale jest dalej, bo potem jest taki szczyt, który się nazywa K2.

No i myślę, że też większość słuchaczy i słuchaczek coś tam słyszało o K2.

K2 to jest drugi co do wysokości szczyt Ziemi, uważany za jeden z najtrudniejszych, zwany górą mordercą.

No więc Wanda była nie tylko pierwszą kobietą świata na szczycie K2, ona znowu była pierwszą osobą z Polski na szczycie K2.

A jak doszłyśmy do K2, to ja się zaczęłam z nią kłócić.

Jak to Wanda była pierwszym Polakiem na K2?