Mentionsy

Ludzie
Ludzie
09.05.2024 09:00

Eliza Kubarska o górach i filmie o Wandzie Rutkiewicz pt. "Ostatnia wyprawa"

Gościnią środowego odcinka pasma "Ludzie" była Eliza Kubarska - doceniana reżyserka filmów dokumentalnych, z wykształcenia rzeźbiarka, która wyszła ze słynnej "Kowalni" prof. Grzegorza Kowalskiego. Obok sztuki pasją Elizy są góry. W audycji opowiedziała m.in. o swoim ostatnim filmie pt. "Ostatnia wyprawa", który przedstawia historię Wandy Rutkiewicz.

Rozdziały (7)

1. Wprowadzenie i przedstawienie Elizy Kubarska

Agnieszka Szydłowska przedstawia Elizę Kubarską, reżyserkę filmową i wspinaczkę, która jest również rzeźbiarką.

2. Film Ostatnia Wyprawa i jego premiera

Eliza opowiada o swoim najnowszym filmie, Ostatnia Wyprawa, który będzie otwierał festiwal Millenium Dogs Against Gravity.

3. Emocje związane z wspinaniem się

Eliza opisuje emocje, które doświadcza podczas wspinania się, porównując je do doświadczenia jako matki.

4. Wspinaczka jako forma ekspresji artystycznej

Eliza omawia, jak wspinaczka wpływa na jej artystyczną praktykę, szczególnie w kontekście relacji z partnerem.

5. Historia wspinaczki i jej początki

Eliza opowiada o początkach swojej wspinaczki, w tym o pierwszych wspinaczach na Josemitach i o swoim własnym doświadczeniu.

6. Powrót do wspinaczki po poważnym wypadku

Eliza opowiada o powrocie do wspinaczki po poważnym wypadku, który zakończył jej karierę wspinaczki na pewien czas.

7. Film Ostatnia Wyprawa i jego kontekst

Eliza opowiada o swoim filmie Ostatnia wyprawa, opisując jego powstanie i motywację, a także rozmawia o trudnościach kobiet w wspinaczce w konserwatywnym środowisku górskim.

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 2 wyniki dla "Dawidem Kaszlikowskim"

Ja poczułam podobieństwo tych emocji, czyli jak zdobywałam górę, jak wspinałam się na większość takich poważniejszych gór, wspinałam się z moim partnerem, moim mężem, Dawidem Kaszlikowskim, więc jeszcze dodatkowo to był taki element tej mocnej relacji jeszcze, która łączyła nas, to nie było tak, że ja szłam za sobą przypadkowo.

Kiedy powiedziałam, że to się rymuje z twoimi doświadczeniami, oczywiście nie chcę absolutnie doprecyzować o szczegóły, powiem tylko słuchaczom, że sama z Dawidem Kaszlikowskim miałaś taką sytuację właśnie rzuconego oskarżenia i przeżyłaś coś, co się nazywa wyprawą weryfikacyjną, kiedy się weryfikuje to, co opisaliście jako wasze przejście, jako drogą.