Mentionsy
"Kultura omerty i wzajemnego wspierania". Episkopat rekomenduje biskupom złamanie obietnicy
Czy Konferencja Episkopatu Polski wyjaśni tuszowanie pedofilii w polskim Kościele? Czy prokuratura postawi zarzuty hierarchom?
Mecenas Artur Nowak: "Kościół boi się odpowiedzialności".
Szukaj w treści odcinka
Ja myślę, że Kościół katolicki i to pokazują w zasadzie perspektywy i doświadczenia różnych krajów, ma te wszystkie cechy takiej organizacji przestępczej, która tak naprawdę jest zafokusowana na tym, żeby nic nie wyjaśniać, tylko żeby ukrywać.
Powinno doprowadzić do tego, że niby nie zajmował się tym już Kościół, tylko prokuratury i policje.
I naprawdę, jeżeli ktoś jest szokowany tym, że Kościół chroni po prostu swoich, to jest do bólu naiwny albo tego Kościoła nie rozumie.
I dziwienie się teraz, że Kościół zachowuje się
jak hipokryta, no dziwi mnie, bo nigdzie na świecie Kościół nie zachowywał się po prostu inaczej.
Mamy do czynienia z sytuacją, w której ten Kościół się wyemancypował w państwie i w zasadzie nie bardzo wiadomo, czy to państwo jest w kościele, czy ten Kościół jest w państwie.
Kościół się kompletnie nie przejmuje tym, że nie ma żadnego autorytetu moralnego.
Kościół boi się odpowiedzialności.
Jeżeli komuś się wydaje, że Kościołowi na jakimś autorytecie moralnym zależy i patrzy, co Kościół robi, no to chyba nie ma innego wniosku, jak tylko taki, jak właśnie przedstawiłem przed chwilą, że im nie zależy na
No właśnie to skandale pedofilskie wywróciły niektóre kościoły, na przykład kościół irlandzki.
może nie bliźniaczo, ale bardzo podobnym strukturalnie do Polski, gdzie Kościół Katolicki miał przemożne wpływy polityczne, gdzie była zakazana aborcja, nie było mowy o ślubach jednopłciowych i tak dalej, i tak dalej, a właściwie hierarchia Kościoła Katolickiego współrządziła krajem.
Ta koniunktura się odwróciła zwyczajnie i w tej chwili kościół irlandzki jest właściwie bez znaczenia.
Natomiast jak twoim zdaniem powinno się rozliczyć Kościół z przestępstw pedofilskich?
Otóż Kościół w dalszym ciągu, tak jak powiedzieliśmy, współrządzi Polską.
czy też oni są po prostu jakimiś ludźmi, którzy biorą odpowiedzialność za swój kościół.
Być może przyszedł czas, żeby państwo powołało jakąś instytucję, która do spodu rozliczy kościół z pedofilią.
Kościół nie może być państwem samym w sobie.
Kościół, jak chce, może być państwem samym w sobie w zakresie, nie wiem, doktryny, modlitwy i tak dalej, ale jak się popełnia przestępstwo na dzieciach, tam musi po prostu niestety wejść policja i prokuratora i koniec.
Ostatnie odcinki
-
Wojna nie ma w sobie nic z człowieka. O froncie...
24.06.2026 18:00
-
Wiatrak, okno, miska z lodem. Termodynamika pom...
24.06.2026 07:40
-
Prof. De Barbaro o współczesnym ojcostwie
23.06.2026 12:40
-
Order odesłany pocztą. Jak Ukraińskie społeczeń...
22.06.2026 05:00
-
Cyfrowe awatary ABBY i wygenerowane przeboje. M...
21.06.2026 07:40
-
WIno płacze, a lew daje mleko. Fizyka alkoholu,...
20.06.2026 15:00
-
Kto poniesie odpowiedzialność za sprawę lekarza...
18.06.2026 10:30
-
Mundial technologii, a błędy wciąż się zdarzają
17.06.2026 16:40
-
O. Gużyński: Działanie Bąkiewicza to akt profan...
17.06.2026 13:20
-
Czy lekarz-milioner "zatopi" Kierwińskiego?
17.06.2026 06:00