Mentionsy
Codzienność w cieniu wojny. O niepewności Ukraińców i wecie Nawrockiego
Po prezydenckim wecie wobec ustawy o pomocy Ukraińcom tysiące uchodźców wojennych nie wie, jak ułoży się ich przyszłość po 30 września. To właśnie oni stali się zakładnikami politycznej gry.
„Rozmawiałam z kobietą, która kilka miesięcy temu straciła pracę. Jest matką trójki dzieci i mieszka w Polsce razem z mężem. On choruje na serce i nie może pracować, bo jaką może znaleźć pracę? Najczęściej fizyczną, co wiąże się z dźwiganiem ciężarów czy staniem. A na to po prostu nie pozwala mu stan zdrowia” – mówi w podcaście „Drugi rzut OKA” dziennikarka Krystyna Garbicz, która w OKO.press pisze o wojnie Rosji przeciwko Ukrainie oraz jej skutkach, codzienności wojennej Ukraińców.
Zawetowana przez Karola Nawrockiego ustawa miała uporządkować ochronę i wsparcie dla rodzin uciekających przed wojną. Kilka razy była nowelizowana i za każdym razem rząd uszczuplał zakres pomocy, uzasadniając to racjonalizacją, dbaniem o budżet państwa oraz tym, żeby nie dochodziło do nadużywania systemu.
Prezydent Nawrocki zaproponował swoją wersję nowelizacji, według której „dostęp systemów socjalnych oraz ochrony zdrowia ma być wyłącznie dla pracujących i płacących składki w Polsce”. Tzn. że m.in. 800 plus ma przysługiwać tylko dla tych uchodźczych dzieci, których rodzice w Polsce pracują. Poza tym Nawrocki dorzucił do ustawy jeszcze ostrzejsze (bo już są ostre) warunki nabywania obywatelstwa polskiego oraz zakaz „propagowania banderyzmu”.
Z Krystyną rozmawiamy o codzienności uchodźców, którzy wciąż przybywają do Polski – i o tym, jak zmienia się klimat społeczny wokół nich. Jeszcze w 2022 roku Polacy licznie jeździli na granicę, by nieść pomoc i oferować dach nad głową. Dziś, wraz z zalewem dezinformacji i zmianą retoryki polityków, widać rosnącą niechęć.
Przypomnijmy, że w styczniu Zespołu ds. Dezinformacji Komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich opublikował raport, z którego wynika, że rosyjska narracja „opiera się na zwiększaniu polaryzacji. Wzbudza niechęć do Ukraińców i innych narodowości, wyznań i mniejszości”.
A w małych miejscowościach zwykle gdy przyjeżdżają samochody w kondukcie żałobnym, ludzie wychodzą na ulice oddać cześć poległym. Na ich twarzach widać łzy, słychać szloch, pod koła rzucają kwiaty, w tłumie można usłyszeć żałobną pieśń „Pływe kacza po Tysyni” (ukr. Пливе́ кача по Тиси́ні).
Przyglądamy się też arenie międzynarodowej i sprawdzamy, jak Ukraińcy patrzą na ciągnące się negocjacje między Donaldem Trumpem a Władimirem Putinem.
Jeśli wy, słuchacze i czytelniczki macie jakieś pomysły, tematy, przemyślenia, z którymi chcielibyście się podzielić, to zapraszam do kontaktu!
IG: nataliasawka_
Szukaj w treści odcinka
Moją gościnią dzisiaj jest Krystyna Garbicz, dziennikarka OKO.press, która zajmuje się tym, jak Ukraińcom żyje się w naszym kraju, ale też piszesz dużo publikacji i artykułów na temat wojny w Ukrainie i tego, jak Ukraińcy zmagają się z tym konfliktem.
Ale symboliczne jest to, że kiedy media zaczęły pisać, że tam Putin przyleciał na Alaskę, to wtedy brzmiał alarm.
Mają tabliczki napisane alfabetem Braille obok wejścia dla właśnie osób niewidomych, które mogły w trakcie wojny stracić wzrok na przykład.
I w tym dużym obrazie kozacy piszą list do sultana, który na pewno wszyscy kojarzą.
I też ty pisałaś w swoich artykułach, że
W jednym poście może napisać coś, w innym zupełnie coś innego.
Wszyscy pisali, śledzili, tak?
Czyli ta rezygnacja z NATO byłaby taką zgodą na wpływ Rosji na naszą państwowość, suwerenność kraju, bo w konstytucji Ukrainy, jak i każdego innego kraju jest tak wpisane, że Ukraina powinna sama decydować o tym z kim,
Ale też pisałam na łamach OKO.press, no załóżmy o tych terytorialnych kwestiach.
Nagłówki gazet generalnie są teraz o tym, że prezydent Karol Nawrocki poinformował w poniedziałek, że nie podpisał nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, a swoją decyzję motywował między innymi tym, że świadczenie 800 plus powinni dostawać tylko Ukraińcy, którzy pracują w Polsce.
W kompanii prezydenckiej, ale też posłowie PiS od czasu do czasu jakby mówili o tym, że 800 plus ma być wypłacany właśnie tym, którzy pracują.
Na kartce jest napisane z Dniem Niepodległości Ukrainy i ono jest na tle rosyjskiej flagi, czyli zostało zrobione albo na Krymie, albo na innych terenach okupowanych.
Ale też chciałabym przytoczyć fragment, zacytować słowa mojej znajomej, która napisała je w Dniu Niepodległości właśnie o Ukrainie.
Ona pisze tak.
Link znajdziesz w opisie każdego odcinka podcastu Drugi Rzut OKA.
Ostatnie odcinki
-
Co czeka Francję po epoce Macrona?
17.06.2026 07:16
-
Małżeństwa osób tej samej płci zawarte za grani...
03.06.2026 07:03
-
Czy powinniśmy pracować mniej? #DlaczegoTak
30.05.2026 16:00
-
Jak naprawić ustrój w Polsce bez nowej konstytucji
26.05.2026 07:19
-
Między Rosją a posłem Kowalskim. Wszystko o afe...
19.05.2026 18:47
-
W Bułgarii po wyborach parlamentarnych wreszcie...
16.05.2026 07:17
-
Czy Niemcy faktycznie są w ruinie?
13.05.2026 03:36
-
Czy Péter Magyar osiągnie na Węgrzech więcej ni...
04.05.2026 14:28
-
Przez tę cholerną wojnę mam coraz więcej dzieci...
02.05.2026 05:30
-
Jak Péter Magyar chce zmienić Węgry i co to zna...
24.04.2026 15:42