Mentionsy
Franc / Dark Team — Amiga Podcast 112
W odcinku 105 poznaliście członków grupy Polish Amiga Floppy Preservation Group — Rygar i Franc.
Odcinek 112 to ponad trzygodzinny wywiad z Franc / Dark Team, który nakreśli wam czym się zajmuje swapper oraz jak się zaczynało w tej profesji. Zdecydowanie więc wychodzimy poza jego działalność w PAFPG.Od Franca dowiem się o tym jak było na scenie, jak działały polskie giełdy komputerowe i jak dystrybuowano oprogramowanie. Dowiecie się również o tworzeniu grupy scenowej na przykładzie Dark Team.Słuchaj również na Spotify i Apple Podcast.
Linki:
Polish Amiga Floppy Preservation Group https://pafpg.plDS Retro Garage https://darthskalmar.plPoznańska Giełda Komputerowa https://www.ppa.pl/forum/integracja/26572/gielda-dom-aukcyjny-adams-ul.-matejki-w-poznaniu https://www.facebook.com/watch/?v=903381370124145Retro Freak https://www.cybergadget.co.jp/retrofreak/en.htmSwapping https://oldschoolgameblog.com/2017/01/15/amiga-demoscene-swapping-when-we-swapped-disks-through-snail-mail-worldwide/Rozdziały (20)
Franz opowiada o początkach Dark Team i giełd komputerowych w Gnieźnie.
Franz opisuje sposób zdobywania oprogramowania i komputerów w latach 90. w Gnieźnie.
Franz opowiada o sprzedaży Commodore 64 i przejściu na Amigę 1200.
Franz opowiada o zainteresowaniu muzyką i demeków, a także o przejściu na Amigę 1200.
Opowieść o spotkaniach na giełdach w Poznaniu i Gnieźnie, wymianie modułów i demków, a także o działaniach grupy Dark Team.
Rozmówca opisuje sposób pisania listów na dyskietkach, zarządzania korespondencją i korzystania z magazynów dyskowych. Mówi o zaufanych osobach tłumaczących angielski i o problemach z fakowaniem znaczków w krajach z zachodu.
Franz opowiada o swoim doświadczeniu z Amigą w czasie służby wojskowej, w tym o przepustkach, kompaku i partach. Mówi o zaciętych wysyłkach listów i kontaktach z innymi swapperami.
Rozmowa o upadku Commodore'a i wpływ na Amigu, porównanie cen i możliwości technicznych Amigi i PCE'y.
Opowieść o fascynacji sceną demosceny, porównanie możliwości technicznych Amigi i PCE'y.
Opis praktyk biznesowych w zakresie archiwizacji danych i nagrywania płyt CD, porównanie cen i możliwości technicznych Amigi i PCE'y.
Zakonczenie rozmowy o obecnej sytuacji sceny demosceny i jej zmianach.
Rozmowa koncentruje się na nowych technologiach do odzyskiwania danych z kaset VHS i dyskietek, a także na sytuacji sceny Amiga i jej zmianach.
Gospodarz opowiada o odzyskiwaniu dysków CD i dysków BTC, które są coraz trudniejsze do odzyskania ze względu na uszkodzenia.
Gospodarz opowiada o archiwizacji książek i sprzętu do gier, takich jak retro freak i odlotarka Mista.
Gospodarz opowiada o swoich hobbach, takich jak gry w różne konsole i retro, oraz uczestnictwie w zlotach gier.
Opowieść o Krzysztofie, który zaczął pracować nad projektem Dredda na Amiga 500, a także o innych projektach i spotkaniach na partyach.
Porównanie klimatów na partych w latach 90. i obecnie, opowieść o nowych technologiach i ich wpływach na kreatywność oraz opowieść oNintendo i grach.
Krzysztof opowiada o nowych grach i systemach gier, takich jak Frostpunk, The Long Dark i Age of History 2.
Krzysztof i jego syn lubią strategiczne gry, a Krzysztof podziela się swoimi doświadczeniami z gierkami na Amige i PC.
Krzysztof opowiada o swoim doświadczeniu z kopaniem kryptowalut, szczególnie Bitcoin, i jego planach na emeryturę.
Szukaj w treści odcinka
No i w tym 93 roku praktycznie wszyscy moi znajomi albo mieli 500-kę, tak jak Maxoft, albo 600-kę, Maxoft później miał CDTV-kę właśnie,
No i wpadło mi dyskietka właśnie z modułami tutaj z Gniezna, gościa o ksywce Maxoft.
ale wtedy no to praktycznie tutaj lokalnie tylko był znany tutaj w Gnieźnie robił muzę no i był znaczy do niego adresu nie było był adres do jego kuzyna no i właśnie z tym moim był tylko, że utwór zrobił Maxoft w Protakerze
jak moduł się odpali, no to tam można było sobie wpisać różne rzeczy, no i było, że Maxoft, jeszcze wtedy grupki nie było, to Independent, albo samo Maxoft, Data była, no i że Gniezno, no i były jakieś tam pozdrowionka do jego kuzyna, co mieszkał też w Gnieźnie, no i z moim kuzynem mówię, kurczę, no to wybierzemy się może do tego gościa, daleko nie jest od nas, no wiadomo, w mieście,
My poszliśmy po to, żeby dał nam adres do tego Maxofta, bo chcieliśmy go poznać, bo fajną muzę robił i mówię, że jest gniezna gościu, to fajnie byłoby się poznać.
No i on tam w szoku w ogóle, skąd mamy na niego namiary, no my tam mu tłumaczymy, że tam w muzyce było, no i dał nam namiary na Maxofta, Maxoft mieszkał na Winiarach, no to na drugi koniec Gniezna, jeśli można powiedzieć to ode mnie.
ale w połowie drogi między tym Radkiem, no to już tego samego dnia nie wracaliśmy do domu i razem z moim kuzaiem poszliśmy do Maxofta na Orła, pod trójeczkę, na czwartym piętrze mieszkał, no zadzwoniliśmy, nam się przedstawiliśmy i tego, no gościu, który był w szoku, że w ogóle o nim ktoś tam usłyszał, pamiętam wtedy chyba, nie znając mnie w ogóle, pierwszy raz mnie widząc na oczy, dał mi chyba z pięćdziesiąt dyskietek ze swoimi modułami.
No i pojechałem po prostu, wziąłem te swoje dyskietki z modułami Maxofta, no to wiadomo było, że no nikt tych modułów nie ma.
W sobotę szedłem do Maxofta.
Maxoft dawał mi jakieś nowe swoje rzeczy.
z Maxoftem stwierdziliśmy, że kurczę, no fajnie by było, kurde, on robi taką fajną muzę, założyć, założyć, kurde, jakąś, jakąś grupkę, nie?
i był w gróbce, już nie pamiętam w jakiej, no i on odezwał się do Maxofta, że dostał, no skądś, no jakoś musiały się te moduły Maxofta rozejść dalej, czyli podejrzewam, że Gorzyga pewnie wrzucił, jeśli to był Gorzyga oczywiście, no nie wiem, ale tak mi się wydaje, że no wrzucił ktoś to na BBS-a, ktoś inny gdzieś tam ktoś ściągnął, gdzieś może na giełdzie innej te modułki się pojawiły Maxofta,
No i Maxoft był w szoku, że kurde, ja mu mówiłem, że jeżdżę na tą giełdę, a on pewnie nie do końca mi tam wierzył, że pewnie do siebie tylko biorę te rzeczy i tam pewnie nigdzie nie jeżdżę.
i byli gdzieś tam kurde w Elblągu wystawiał swój moduł i czwarte miejsce zajął na swoim kanale tam maxoft9 chyba na YouTubie są tam wrzucił właśnie z tego party na taką relację wideo bo nasz kolega kurde Radek Brak miał kamerę
I później z braku tego codera, no to Maxoft zaczęliśmy, że tak powiem, uczyć się, że tak powiem, sami.
to tam Maxoft tam do tego magazynu też pisał ja też pisałem artykuły jak byłem w wojsku to dosyć dużo tych artykułów w wojsku było dosyć dużo czasu więc można było napisać jakieś tam opisy gierek robiłem jakieś opowiadania no różne rzeczy można tu znaleźć jakieś kawały się przepisywało z jakichś tam kurde gazet coś tam
Część ludzi po prostu może mieszkać, znaczy część ludzi może być tak, że wiesz, jak wysłałem na stary adres, to no przypuśćmy, Maxoft nie mieszka już na tym swoim starym adresie, ale rodzice tam mieszkają, nie?
Czyli jeśli ktoś by napisał do Maxofta na stary adres,
Do tego Maxoft swego czasu robił te maszyny takie, co w barach się wstawiało.
Ostatnie odcinki
-
Kawa z Adamem — Maj — Amiga Podcast 113
04.06.2026 17:00
-
Franc / Dark Team — Amiga Podcast 112
21.05.2026 17:00
-
Kawa z Adamem — Kwiecień — Amiga Podcast 111
02.05.2026 15:00
-
Kawa z Adamem — Amiga Podcast 110
04.04.2026 08:00
-
Don Adan / Wanted Team - Amiga Podcast 109
26.03.2026 18:00
-
Kawa z Adamem — Amiga Podcast 108
05.03.2026 19:15
-
Krzysztof "Vojo" Donat — Amiga Podcast 107
27.02.2026 23:00
-
Kawa z Adamem — Amiga Podcast 106
03.02.2026 18:00
-
Polish Amiga Floppy Preservation Group - Amiga ...
25.01.2026 09:00
-
Podsumowanie 2025 - Amiga Podcast 104
13.01.2026 16:00