Mentionsy
Estonia // Inni mają gorzej - 54
Zrzutka na terenówki https://zrzutka.pl/pmbda3
Kup se książkę: zarubieza.pl/ksiazka
Zapraszam na moje soszjale, gdzie wrzucam dodatkowe materiały:
https://www.instagram.com/zarubieza/
https://www.facebook.com/Za-Rubie%C5%BC%C4%85-109949267414211/
I jeszcze twitter: https://twitter.com/mioszszymaski2
Youtube na streamy: https://www.youtube.com/channel/UCFfeJz4jDbVg_dYmCc_xXeA
Jeśli chcesz wesprzeć moją twórczość, to zapraszam tutaj:
https://patronite.pl/miloszszymanski
buycoffee.to/miloszszymanski
Szukaj w treści odcinka
Życie w życie jest zarąbiście drogie, ale nie martwcie się, inni mają gorzej.
Moi drodzy, w końcu po ładnych kilku tygodniach opowiadania o krajach, w których życie, że tak się powiem, wyrażę eufemistycznie, różni się od życia w Polsce, mamy wreszcie kraj, w którym życie jest podobne.
Gdyż dzisiaj opowiem wam o Estonii.
Jeżeli chodzi o Estonię, to zacznijmy od tego, że jest to kraj, jeżeli już kojarzony z czymkolwiek w Polsce, poza tym, że jest w Unii Europejskiej, to z tym, że nie lubią Rosji, i z tym, że Estonia jako pierwsza zaczęła grubo iść w cyfryzację usług publicznych, naukę programowania w szkołach.
Tak, moi drodzy, podstawę programowania mają dzieci w pierwszej klasie już.
Oprócz tego Estonia poszła bardzo mocno w rozwijanie nowoczesnej gospodarki.
Nie mając ropy, gazu i tych wszystkich zasobów, które ma Rosja, Estonia już dawno wyprzedziła Rosję, jeżeli chodzi o PKB na głowę mieszkańca.
Zacznijmy od tej cyfryzacji, bo ładnych parę lat temu o Estonii opowiadano różne ciekawe historie, ale w dużym skrócie mówiąc spowodowało się tego, że oni mieli M obywatela ładnych parę lat przed nami.
My jesteśmy równie silnie zcyfryzowani jak Estonia, nie licząc tego, że jeszcze nie można przez M obywatela głosować, ale...
gro spraw urzędowych można spokojnie załatwić zdalnie u nas i tak dokładnie jest w Estonii, tylko że ładnych parę lat dłużej.
Estonia jest krajem małym, nawet bym powiedział bardzo małym.
Estonia jest najmniejszym krajem, jaki powstał po rozpadzie Związku Radzieckiego, a właściwie niejaki powstał, bo się Estończycy nam nie obrażą.
Otóż Estonia jest najmniejszym krajem, który był okupowany przez Związek Radziecki, gdyż Estończycy nie bez racji, a właściwie z pełną racją mówią, że to nie jest tak.
że oni dołączyli do Związku Radzieckiego, tylko że Związek Radziecki ich anektował, co jest faktem, a następnie przez 40, nie, 50 lat byli krajem nieniepodległym, ale to nie znaczy, że jakkolwiek stracili swoją państwowość, oni odzyskali swoją niepodległość po zakończeniu radzieckiej okupacji.
I Estonia w tej chwili rządzi się na przykład, co prawda, nową konstytucją, ale wzorowaną na tej przedwojennej, na mocy której powstała to nowa tak w ogóle.
W każdym razie, moi drodzy, dla porządku jeszcze tylko warto dodać, że Estonia ma 1 350 000 mieszkańców, no, 370 000.
Czyli dokładnie tyle samo, co województwo warmińsko-mazurskie, z którym też ma inne podobieństwa, np.
dużą powierzchnię lasów, niską gęstość zaludnienia, dużo jezior itd., no bo Estonia z grubsza wygląda jak Warmia czy też Mazury.
W każdym razie te 1,370,000 mieszkańców mieszka na obszarze znacznie większym od powierzchni województwa warmińsko-mazurskiego, ponieważ jest to, moi drodzy, 45 tys.
km2, a więc dwa razy więcej od warmińsko-mazurskiego, a więc Estonia ma czterokrotnie mniejszą gęstych zalotnienia niż średnia Polska i jeszcze dwukrotnie mniejszą niż warmińsko-mazurskie.
Talina i Tartu to w Estonii nawet nie ma żadnego większego miasta.
Jest to spokojne miejsce, że tak powiem.
Jeżeli ktoś lubi taki wajbik, to na pewno mu się w Estonii spodoba.
A propos porównań, moi drodzy, zdecydowałem się porównać koszty życia w Poznaniu do kosztów życia w Tartu, ponieważ jest to drugie największe miasto Estonii, nie jest to stolica, o to mnie chodziło, ale też, moi drodzy...
Jakiekolwiek mniejsze miasta od Tartu, takie jak Parnu czy Narwa, są już trochę za małe, żeby było sens je porównywać, moim zdaniem.
Ostatnie odcinki
-
Nie zaczynaj wojny, której nie umiesz wygrać. C...
21.06.2026 22:21
-
Indonezja // Inni mają gorzej - 81
19.06.2026 23:32
-
Czy rosyjska opozycja może coś zdziałać? Feat. ...
17.06.2026 23:46
-
Musk jest "bilionerem", a Trump miał urodziny. ...
15.06.2026 21:09
-
Indie // Inni mają gorzej - 80
13.06.2026 08:56
-
Imperialne plany Turcji w Somalii // Za Rubieżą...
11.06.2026 14:05
-
Seria wyborów bez wyboru. Co to się staneło? 23...
08.06.2026 12:34
-
Honduras // Inni mają gorzej - 79
06.06.2026 13:50
-
Najważniejsze wybory w historii Armenii, feat. ...
03.06.2026 22:45
-
Rakiety spadają, wojny się nie kończą. Co to si...
01.06.2026 10:12