Mentionsy

TOK FM Select
TOK FM Select
16.10.2024 11:20

Niemiecki wywiad: Rosja będzie gotowa do ataku na NATO pod koniec dekady

Rosja prowadzi przeciwko państwom działanie hybrydowe od lat. Przedstawione przez niemiecki wywiad ryzyko konfliktu kinetycznego jest scenariuszem najbardziej czarnym. Publikacja raportu ma też na celu zmobilizowanie Niemiec do większej aktywności w modernizacji swojej armii.

Rozdziały (13)

1. Wprowadzenie i omówienie raportu

Jakub Janiszewski i Anna Maria Dyner omawiają raport DPA o potencjalnym ataku Rosji na NATO do 2030 roku.

2. Analiza scenariusza czarnego

Anna Maria Dyner analizuje scenariusz czarny, w którym Rosja zaatakuje NATO do 2030 roku.

3. Porównanie z sytuacją w Ukrainie

Anna Maria Dyner porównuje potencjalną wojnę z NATO z konfliktem w Ukrainie.

4. Hybrydowe działania Rosji

Anna Maria Dyner omawia hybrydowe działania Rosji wobec państw NATO.

5. Raport i jego wpływy

Anna Maria Dyner analizuje wpływ publikacji raportu na Niemieckie media i politykę.

6. Zmiana myślenia w Niemczech

Anna Maria Dyner omawia proces zmiany myślenia w Niemczech w kwestii bezpieczeństwa.

7. Tektoniczne różnice w myśleniu

Anna Maria Dyner omawia różnice w myśleniu Niemców i Polski w kwestii bezpieczeństwa.

8. Bundeswehra i reformy

Anna Maria Dyner omawia sytuację Bundeswehry i potrzebę reform.

9. Komiczna historia z Litwą

Anna Maria Dyner omawia komiczne historie z niemiecką brygadą na Litwie.

10. Schadenfreude i obawy

Anna Maria Dyner omawia obawy związane z Niemcami i ich rola w NATO.

11. Rozwój sytuacji w Europie

Anna Maria Dyner omawia sytuację z uzbrojeniem przekazywanym Ukrainie i potencjał wojskowy Niemiec.

12. Zakлючające uwagi

Anna Maria Dyner podsumowuje rozmowę i omawia dalsze wyzwania dla Niemiec i NATO.

13. Analiza zdolności wojskowych Niemiec

Analiza zdolności wojskowych Niemiec i ich wpływu na zdolności obronnych NATO, podkreślając przewagę w systemach artylerii rakietowej i czołgach.

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 24 wyników dla "NATO"

A będziemy mówili o raporcie, który upubliczniła niejako niemiecka agencja DPA, czy raport mówiący o tym, że Rosja będzie gotowa do zaatakowania krajów NATO pod koniec tej dekady.

I on oczywiście zakłada, że nadal Rosjanie będą uznawali, tak jak to powiedział Władimir Putin całkiem niedawno, NATO za podstawowe źródło zagrożenia, za podstawowe, powiedzmy, za sojusz, który prowadzi tylko i wyłącznie agresywną politykę wobec Rosjan i że będą chcieli i mieli możliwość Rosjanie ten potencjał swój wojskowo odbudować.

Natomiast jeżeli chodzi

Moglibyśmy obserwować pod kątem potencjalnej wojny z NATO.

Natomiast ja bym jeszcze zwróciła uwagę na jedną kwestię, bo

Natomiast to, co jest dla mnie bardzo istotne, to jest położenie nacisku na wszystkie narzędzia hybrydowe, które Rosjanie stosują wobec nas jako państw NATO już teraz, na wszelkiego rodzaju próby oddziaływania politycznego, społecznego, informacyjnego.

Właśnie mającego na celu między innymi rozmiękczać nasz stosunek do Rosji, poddawać w wątpliwość potencjalne wrogie rosyjskie działania i tak naprawdę sprawić, żebyśmy my jako państwa członkowskie NATO nie byli w stanie zareagować w adekwatnym czasie i w adekwatny sposób.

Natomiast one wszystkie bardzo jasno pokazują,

że Niemcy, tak samo jak inne państwa NATO, są przedmiotem i celem wrogich rosyjskich działań.

Mają też dostęp do informacji natowskich, które pokazywały rosnący potencjał rosyjski i ewidentnie wrogą w stosunku do państw sojuszu na relacje.

Natomiast mam wrażenie, że właśnie ten poziom polityczny, który się bał tej Bundeswehry i bał się posłuchać

Przecież nawet słynny spór w ramach NATO, który się ciągnie od kadencji Trumpa dotyczący tego, czy Niemcy płacą 2% PKB na bezpieczeństwo i obronność, czy nie płacą tych 2% PKB.

Rozmawiamy w kontekście takiego gnośnego raportu, który został przedstawiony w Bundestagu, raportu, który potem niemieckie media mocno podbiły i rozeszło się po całym świecie, a w Polsce właściwie wszystkie media tam napisały, czyli to słynne hasło Rosja będzie gotowa do ataku na NATO pod koniec dekady.

Żeby jednak Niemcy byli w stanie tą jedną brygadę w ramach rotacyjnego natowskiego systemu na Litwę przebazować, więc no właśnie, bo tyle jeszcze jest komiczne, że znów jest, nawet sami Litwini podkreślali, że to jest niesamowite, że chcemy niemieckiej obecności wojskowej na naszym terytorium, a Niemcy nie bardzo mają czym przyjechać.

Natomiast to właśnie też pokazuje cały ten kryzys, w którym znalazły się niemieckie siły zbrojne, o którym rozmawialiśmy w poprzednim wejściu na antenę.

Natomiast kłopot polega na tym, że to jest takie bardzo gorzkie schadenfreude, dlatego że tak naprawdę to byśmy chcieli usłyszeć, mieliście rację i coś z tym zrobimy.

Z infrastruktury natowskiej kończy się, jeszcze uwaga, na granicy na Łabie, czyli na dawnych Niemcach Zachodnich.

Że jakby NATO jako całość może zostać zaatakowane, no to to wiadomo.

Natomiast to, że Niemcy też mogą stanowić cel, to mi się wydaje, że to jest rzeczywiście... że musi być źle z tą świadomością, jeżeli takie rzeczy trzeba mówić dwa lata po wojnie.

Natomiast cała rzecz polega na tym, że Niemcy oczywiście w pewnym momencie się obudzili i zaczęli dostarczać i czołgi, i armatochałubice, ale raczej byli w ogonie tego wszystkiego.

Natomiast Niemcy też właśnie byli trochę zastraszeni, to znaczy oni bardzo mocno bali się reakcji potencjalnej Rosji i tak jak my przekazywaliśmy czołgi, no to oni nie chcieli i w zasadzie zostali postawieni pod ścianą między innymi przez Stany Zjednoczone, ale też przez Polskę, kiedy Polska stwierdziła, że nie będzie już pytała Niemców o zgodę i po prostu Leopardy

Mówił o tym już poprzedni sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, apelując do państw zachodnioeuropejskich, że tę produkcję zbrojeniową należy zwiększać.

To znaczy, jak ten potencjał wojskowy Niemiec i w ogóle cała ta dyskusja ma się do zdolności obronnych NATO?

Oczywiście rozmawiam o zdolnościach konwencjonalnych, natomiast