Mentionsy
Spółdzielnie energetyczne rosną w siłę. Gościni: Aleksandra Bełdowicz
Spółdzielnie energetyczne rozwijają się w Polsce w szybkim tempie, a gminy coraz częściej widzą w nich sposób na tańszą energię i większą niezależność energetyczną. Skąd bierze się ten boom i jakie korzyści dostrzegają samorządy?
Rozmawiają: Patryk Białas i Aleksandra Bełdowicz, Rzeczpospolita.
Szukaj w treści odcinka
Dziś porozmawiamy o dynamicznym rozwoju spółdzielni energetycznych w Polsce i o tym, co oznacza to dla gmin, społeczności lokalnych i transformacji energetycznej.
Moją gościnią jest Aleksandra Bełdowicz z Rzeczpospolitej, autorka artykułu Spółdzielnie energetycznych szybko przybywa.
Na początku chciałem zapytać Twoim zdaniem, jakie czynniki przyczyniły się do gwałtownego wzrostu liczby spółdzielni energetycznych w Polsce w ostatnich miesiącach i czy są one powiązane z regulacjami?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że faktycznie ten rozwój jest coraz bardziej dynamiczny, bo jest ich aktualnie, zgodnie z wykazem spółdzielni energetycznych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa,
Z pewnością jednym z elementów, które się na ten boom złożyły, było obniżenie progu autokonsumpcji z 70% na 40%, co obejmowało spółdzielnie składające wniosek o wpis do wykazu do końca grudnia ubiegłego roku.
Oznacza po prostu konieczność zapewnienia, że spółdzielnia jest w stanie pokryć większą część zapotrzebowania na energię swoich członków.
Natomiast ja bym się tutaj tej popularności rosnącej spółdzielni energetycznej bardziej dopatrywała w takiej potrzebie, jaką jest zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego.
I to bez wątpienia skłania do zakładania spółdzielni
Te korzyści zakładania spółdzielni to przede wszystkim zwiększenie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, to jest potencjalna ochrona przed blackoutami, no i też konkretne oszczędności.
A gdybyśmy teraz się zastanowili albo gdybyś mogła coś zaproponować, które przepisy należałoby zmienić w kontekście rozwoju spółdzielni energetycznych, czyli które przepisy mają twoim zdaniem największe znaczenie dla samorządów?
Ja o to, jakie przeszkody należy usunąć, żeby te spółdzielnie mogły się rozwijać sprawniej, zapytałam niedawno Bogusława Boba-Kamińskiego, wiceprezesa Zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Energetycznych, Rozwojowych i Cyfrowych.
Polska ma ogromny potencjał, jeśli chodzi o rozwój spółdzielni energetycznych, natomiast my jesteśmy absolutnie w tyle za Europą i to naprawdę należy zmienić.
A gdybyś spróbowała opisać taką codzienną praktykę i takie codzienne działania, takie codzienne efekty gmin, które już prowadzą spółdzielnie energetyczne?
Ta spółdzielnia, lądecka spółdzielnia energetyczna rocznie produkuje nieco ponad jedną gigawatogodzinę energii i jest w stanie zasilić wszystkie swoje budynki użyteczności publicznej w gminie,
Natomiast korzyści finansowe odczuli bardzo szybko i w pierwszym roku funkcjonowania Spółdzielni gmina zaoszczędziła na energii elektrycznej ponad pół miliona złotych.
Inna gmina, Konopica, która razem z gminą Borzechów zarejestrowała tą sławną 500-tą spółdzielnię w kraju, jeszcze nie korzysta z tej energii, bo spółdzielnia ma ruszyć dopiero w połowie roku.
Zgodnie z danymi z ubiegłego roku działało tam niemal tysiąc spółdzielni posiadających łącznie 220 tys.
Czyli w jaki sposób ta instytucja wspiera tworzenie spółdzielni energetycznych?
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa prowadzi wykaz spółdzielni energetycznych, do którego należy wystąpić o wpis po zarejestrowaniu spółdzielni w Krajowym Rejestrze Sądowym.
I KOW też wspiera w zakresie takim edukacyjnym, jeśli chodzi o zakładanie spółdzielni.
A jakie wyzwania stoją dziś przed gminami, które dopiero planują utworzenie spółdzielni, czyli na co powinny zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?
Podstawą z tego, co mówili przedstawiciele gmin, które już posiadają funkcjonujące spółdzielnie, jest zastanowienie się i sporządzenie porządnego bilansu energetycznego, realistyczna ocena zapotrzebowania na energię, zastanowienie się nad warunkami budowy instalacji oraz uzyskanie warunków przyłączenia.
Z takich właśnie kwestii formalnych to należy zarejestrować się już później spółdzielnie właśnie w Krajowym Rejestrze Sądowym, a następnie wystąpić do KOWR-u.
A twoim zdaniem, czy spółdzielnie energetyczne są dziś odpowiedzią na rosnące ceny energii w samorządach?
Myślę, że współcześnie te spółdzielnie energetyczne są odpowiedzią nie tylko na rosnące ceny energii w samorządach.
Ostatnie odcinki
-
Przyjazna szkoła. Gość: Piotr Szwędrowski
24.06.2026 07:28
-
Jak rzucić etat? Gość: Michał Bloch
23.06.2026 03:00
-
Czyste technologie. Konkurencyjna Polska. Gości...
22.06.2026 03:00
-
Jak wygląda kondycja organizacji obywatelskich ...
20.06.2026 03:00
-
Katowice zamiast Warszawy. Gościni: Viola Kowalska
19.06.2026 03:01
-
Dziś kopalnia jest, jutro może nie być. Gościni...
17.06.2026 03:00
-
Pierwsza praca, CV bez doświadczenia i kompeten...
14.06.2026 05:23
-
IMPULS Katowice. Gość: Adrian Chorębała
12.06.2026 11:32
-
Mały Festiwal Wielkiej Literatury. Gość: Marcin...
11.06.2026 14:38
-
Być albo nie być Funduszu Sprawiedliwej Transfo...
09.06.2026 09:32