Mentionsy

Rozmowa o 7:00 w Radiu RMF24
Rozmowa o 7:00 w Radiu RMF24
01.06.2026 05:00

Dlaczego spłonął las na Mazowszu? "Są pewne symptomy"

Czy duży pożar lasu na pograniczu powiatów wołomińskiego i mińskiego na Mazowszu to efekt podpalenia? "Nie chciałbym się jednoznacznie wypowiadać na ten temat" - mówił w Radiu RMF24 Wiesław Leśniakiewicz - wiceminister spraw wewnętrznych. Przyznał, że wykrywalność sprawców w przypadku podpaleń lasów nie jest zbyt wysoka.

Rozdziały (7)

1. Wstęp i przedstawienie ministra

Podczas podpalenia lasu na Mazowszu ministra wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, Wiesław Leśniaka, pyta o prawdopodobieństwo wykrycia sprawcy i znaczenie lokalizacji lasu.

2. Podpalenie lasu i bezpieczeństwo leśne

Minister omawia ryzyko podpalenia lasu, jego wykrywalność i problem utrzymania prywatnych lasów w bezpiecznym stanie.

3. Ewakuacja i straty w wyniku pożaru

Minister informuje o ewakuacji mieszkańców i stratach w wyniku pożaru, w tym uszkodzeniu strażackiego samochodu.

4. Sprzęt straży pożarnej i jej zasoby

Minister omawia zasoby i sprzęt straży pożarnej, w tym problem z sprzętem zastępczym i potencjalne rozwinięcie floty powietrznej.

5. Gaszenie pożarów lasowych i współpraca ze strażą pożarną

Minister omawia metody gaszenia pożarów lasowych, w tym rozmowy na temat floty powietrznej i jej zastosowanie.

6. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i finansowanie

Minister omawia finansowanie Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i jego sytuację w porównaniu do innych województw.

7. Podsumowanie i pytania o Orła Białego

Minister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz omawia z hostem sytuację w Mazowieckim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym i decyzję o odebraniu Orła Białego Wołdymarowi Zeleńskiemu.

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 6 wyników dla "OSP"

Drogi pożarowe w planach zagospodarowania lasów są jednoznacznie wyznaczane przez Lasy Państwowe i w miarę przyzwoicie utrzymywane.

Wtedy nawet nie ma gospodarza tego jakiegoś tam skrawka lasu, bo to nie są znowu wielkie połacie, bo to są z reguły mniejsze, jakieś tam obszarowe.

Wspólnie z samorządami lokalnymi, bo odpowiedzialność za utrzymanie jednostek OSP nie spoczywa na państwie, tylko na jednostkach samorządu terytorialnego.

Powiat wołomiński dysponuje, ja nie pamiętam dokładnie, ale ja znam ten powiat bardzo dobrze, dużą ilością jednostek OSP z dobrym sprzętem.

I wczoraj nawet rozmawiałem z panem wojewodą Fronkowskim na ten temat, z ministrem Kerwińskim i na pewno tą jednostkę w tym roku postaramy się wzmocnić jakimś pojazdem, który będzie przesunięty, być może z innej jednostki OSP.

A ile jest takich jednostek OSP?