Mentionsy

Rozmowa o 7:00 w Radiu RMF24
Rozmowa o 7:00 w Radiu RMF24
19.03.2026 06:00

"Cena energii spadnie o 30 proc.". To dlatego prezydent chce końca systemu ETS

"Jeśli nie będzie ETS-u, cena energii spadnie o 30 proc." - wskazywała doradczyni prezydenta Karola Nawrockiego Wanda Buk w rozmowie o w Radiu RMF24. Przy rezygnacji z systemu ETS Polska wejdzie jednak w spór z Unią Europejską. "Każde państwo ma postępowanie naruszeniowe za niewdrożenie lub nieprawidłowe wdrożenie przepisów" - podkreślała. "Pan prezydent mówi, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zlikwidować ETS w Unii Europejskiej. Gdyby nie było tej przestrzeni i koalicji, która byłaby w stanie to przewalczyć, proponuje konkretne rozwiązania i zmianę systemu".

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 25 wyników dla "ETS"

Jak nie będzie ETS-u, to ile będzie tańszy prąd?

będziemy mniej płacili, jeżeli w ogóle nie będzie ETS-u.

A jeżeli nie będzie ETS-u, jeżeli my sami zrezygnujemy z ETS-u, to będziemy musieli, zawieszą nasze członka z Unii Europejskiej?

Dzisiaj nawet mamy rozpoczęte postępowanie naruszeniowe w sprawie ETS-u drugiego.

Ale słyszała pani, że są pomysły na reformę ETS-a, a prezydent Karol Nawrocki mówi, nie, nie, całkowicie trzeba z niego zrezygnować.

Nie, pan prezydent Karol Nawrocki mówi, że najlepszym rozwiązaniem w Unii Europejskiej, w ogóle najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby ETS zlikwidować.

Ale pisze do premiera, że naszym założeniem powinno być wychodzenie z ETS-u.

Napisał, że najlepszym rozwiązaniem było, gdyby Unia Europejska zrezygnowała z ETS-u.

Jeżeli wyszlibyśmy sami z ETS-u?

I teraz więc co by było, gdyby polski parlament uchylił ustawę o handlu emisjami, czyli tą potocznie zwaną ustawę ETS.

Czyli generalnie te pieniądze, które byśmy zarobili na tym, żebyśmy z ETS-u wyszli, byśmy musieli przeznaczyć na płacenie kar, dobrze Panią rozumiem?

Jeżeli Unia Europejska pikuje w dół, to nawet jeżeli Polska wyszłaby z ETS-u, to to by było za mało.

Pani mecenas, polski budżet jest drugim, jeśli chodzi o statystyki, budżetem w Europie, beneficjentem, jeśli chodzi o handel ETS-em.

To, że my jesteśmy krajem, który miał jeden z największych przychodów z ETS-u, to jest uzasadnione, bo to była ta energetyka.

Ja pamiętam postulaty ograniczenia ETS-u, wychodzenia z ETS-u od 2018-2019 roku bardzo głośno.

Ale ja też pamiętam co Mateusz Morawiecki mówił na temat ETS-u jako premier i pamiętam, że ETS mu nie przeszkadzał, co wręcz przeciwnie.

Nie, nie zgadzam się z panem, dlatego że ETS był zawsze krytykowany.

W momencie jak Polska krytykowała ETS, to był tylko i wyłącznie problem Polski.

Było zero jakiejkolwiek przestrzeni politycznej na to, żeby zmiany do ETS-u wprowadzać.

Pani mecenas, ale pomysł na ETS był następujący.

Co robiliśmy z pieniędzmi ETS-u?

Dlatego, że Polska każdego roku musi raportować do Unii Europejskiej wykonanie przepisów dyrektywy ETS i właśnie musi wykazywać, że odpowiednią część, no dzisiaj to już jest 100%, odpowiednią część przychodów z ETS-u przeznaczyła na cele związane z dyrektywą.

Te pieniądze przeznaczono zgodnie z przepisami dyrektywy ETS na cele związane z transformacją energetyczną.

Było tak, że pieniądze z ETS-u można było w pewnym sensie handlować czy przekazywać darmowe prawa do emisji.

Pod warunkiem, to jest taki punkt 10C w tej Dyrektywie o ETS-ie.