Mentionsy

Radio Wnet
Radio Wnet
19.05.2026 11:03

„To doprowadzi do likwidacji tysięcy miejsc pracy”. Hutek alarmuje ws. Zielonego Ładu

Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności, ostro skrytykował unijną politykę klimatyczną. W rozmowie mówił o rosnących cenach energii, zagrożeniu dla przemysłu i możliwych blackoutach. — „To uderzy w każdego obywatela” — przekonuje.

Rozdziały (8)

1. Wprowadzenie i przedstawienie gościa

Podczas rozmowy z Bogusławem Hutekiem, przewodniczącym Solidarności w Polskiej Grupie Górniczej, rozmówca pyta o jego zdanie w sprawie unijnej polityki klimatycznej.

2. Krytyka unijnej polityki klimatycznej

Bogusław Hutek krytykuje unijną politykę klimatyczną, podkreślając jej negatywne skutki na gospodarkę i miejscach pracy.

3. Analiza wpływu ETS-2 i dyrektywy budynkowej

Hutek analizuje potencjalne skutki wprowadzenia ETS-2 i dyrektywy budynkowej, podkreślając ich negatywne wpływy na przemysł i obywateli.

4. Kwestia ceny energii w Polsce

Hutek wyjaśnia, dlaczego cena energii w Polsce jest wysoka, wskazując na wpływ ETS i innych opłat.

5. Analiza inwestycji energetycznych

Rozmówca pyta o inwestycje energetyczne, a Hutek omawia potencjalne skutki wprowadzenia offshore i elektrowni jądrowych.

6. Kwestia ceny węgla kamiennej

Hutek omawia koszty wydobycia węgla kamiennej i porównuje je z ceną energii z OZE, podkreślając negatywne skutki polityki energetycznej.

7. Krytyka polityki energetycznej

Hutek krytykuje politykę energetyczną rządu, podkreślając jej negatywne skutki na miejscach pracy i przyszłości Polski.

8. Zakończenie rozmowy

Hutek podkreśla konsekwencje polityki energetycznej i zachęca do udziału w protestach.

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 11 wyników dla "ETS"

Dyrektywa budynkowa ETS2, wcześniej ETS, który na początku...

Ale najgorsze jest to, że teraz wprowadzenie, to jest preludium zielonego ładu, ETS-2 i tak zwana dyrektywa budynkowa, wszystko uderzy teraz

Ale panie przewodniczący, rząd przynajmniej na razie z tym ETS-em 2 jest bardzo ostrożny.

Mówią ministrowie, że jednak ETS raczej w Polsce nie będzie obowiązywał, a przynajmniej zrobią wszystko, żeby do tego nie doszło.

bo ETS już podraża cenę energii, natomiast jeżeli wejdzie ETS2, to jeszcze podroży i ceny energii, i ceny węgla, wszystkich paliw.

budynku tzw. certyfikat energetyczny, jeżeli się okaże, że ten budynek jest źle ocieplony itd., albo pali gazem, albo węglem, będzie musiał płacić taki sam ETS, jak płacą dzisiaj elektrownie.

Natomiast cały świat się rozwija bez ETS-u,

Jak wiemy, panie przewodniczący, ETS obowiązuje w całej Unii Europejskiej.

ETS w Polsce to jest około teraz 82 euro za emisję CO2.

Czyli rozumiem, bo z drugiej strony mamy... 700 złotych to jest ETS-em ze wszystkim.

Tylko niech ktoś wyciągnie to, co energetyka nakłada ETS i pokaże czysty węgiel.