Mentionsy

Radio RSC - newsy, wywiady, audycje
Radio RSC - newsy, wywiady, audycje
26.11.2025 07:26

Gość dnia: Ewa Zakrzewska, Aleksandra Giesek - Urząd Skarbowy w Skierniewicach (26.11)

W środę, 26 listopada, "Gośćmi dnia" Radia RSC były przedstawicielki Urzędu Skarbowego w Skierniewicach - Ewa Zakrzewska i Aleksandra Giesek. W rozmowie Bartek Migała poruszył temat wprowadzenia Krajowego Systemu E-Faktur (KSEF).

Rozdziały (1)

1. Reklama Ksef

Serdecznie zachęcamy do udziału w tych szkoleniach.

Sponsorzy odcinka (1)

Ksef post-roll

"Serdecznie zachęcamy do udziału w tych szkoleniach."

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 25 wyników dla "KSEF"

A także panią Aleksandrę Giesek, pani jest trenerem w zakresie KSEF-u, także witam panią.

No właśnie, KSEF.

Czy na falach radiowych na przykład Urząd Skarbowy prowadzi teraz taką, ogólnie Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi ogólnopolską kampanię na temat KSEF-u.

No właśnie, może powiedzmy czym dokładnie ten KSEF jest, bo cały czas nazwa się pojawia.

Ksef, czyli tak naprawdę krajowy system e-faktur, który wprowadza nam pełną cyfryzację do fakturowania.

I myślę, że tak samo płynnie wdrożymy się w KSEF.

Aktualnie prowadzone są szkolenia zarówno merytoryczne, ale także powoli zaczynamy uruchamiać szkolenia bardziej praktyczne, pokazujące już jak wystawiać fakturę w ramach KSEF.

Tak, różnica będzie taka, że w tej chwili wszyscy przedsiębiorcy będą zobowiązani do wystawiania faktur w ramach KSeF w tej samej strukturze logicznej.

Natomiast już ich wersja wizualna, bo taką fakturę, która w KSeF-ie jest w formacie XML, będzie można też wydrukować, żeby na przykład przekazać kontrahentowi, bo ktoś może sobie zażyczyć też takiego dokumentu.

No i system Ksef jest taką platformą rządową, po raz pierwszy w historii, z której będą korzystać zarówno wystawcy faktur, ich odbiorcy też będą mieli możliwość pobierania z Ksefu faktur wystawionych dla nich.

No już niektóre programy nawet mają tą opcję, że można do tego KSEF-u wysłać.

W tej chwili szykujemy się do takiego wielkiego wejścia w KSEF dla najszerszej grupy podatników od 1 lutego 2026 roku.

Ale tak naprawdę KSeF z nami jest od 1 stycznia 2022 roku jako opcja dobrowolna.

Jedni będą chętnie z tego korzystali, ale większość podatników czeka na ten moment, kiedy obowiązkowo będzie musiało wejść w KSeF.

Także staramy się odpowiadać na wszelkie pytania i udostępniać też materiały, które są na naszej stronie internetowej podatki.gov.pl, zakładka KSeF.

Ogólnie rzecz biorąc każdy przedsiębiorca jest zobligowany do korzystania z KSeF.

Mamy dwa etapy wdrożenia tego KSeFu takie główne.

Wtedy każdy przedsiębiorca musi odbierać faktury w KSEF-ie.

Także za chwilę powiemy też o narzędziach i dokładnie jak możemy odbierać tego typu dokumenty, ale to powiemy w części internetowej, ponieważ w części radiowej jeszcze chciałbym na zakończenie powiedzieć o waszej akcji, o której jest właśnie głośno, czyli Środy z KSEF.

W ramach akcji edukacyjnej skierowanej przede wszystkim do przedsiębiorców, ale również do biur rachunkowych, do jednostek samorządu terytorialnego organizujemy cykl szkoleń Środy z KSEF.

Najbliższe szkolenie, jakie mamy zaplanowane, 26 listopada, będzie dotyczyło aplikacji podatnika KSEF, czyli bezpłatnego narzędzia udostępnionego przez Ministerstwo Finansów.

No, do wystawiania faktur w ramach KSEF.

Służyła ta aplikacja, natomiast trwają prace nad wdrożeniem jej również do współpracy z KSeF.

Także jeżeli ktoś korzysta na tę chwilę ze mikrofirmy, to również ta aplikacja będzie spełniała wymogi KSeF-u.

No właśnie, ponieważ tutaj Pani jako trener KSEF, spotyka się Pani z przedsiębiorcami.