Mentionsy
O pochodzeniu nazwy Węgry i Madziar
Szukaj w treści odcinka
Dziś o Madziarach, Węgrach, gdyż mamy wątpliwości, której nazwy powinniśmy używać i która jest poprawna.
Wyraz ten w takiej formie Madziar pojawił się przed X wiekiem w dziełach ludzi, którzy przemierzali tamte tereny i
I to było trochę mylne utożsamienie Węgrów z onogórami, dlatego że ta nazwa była słowiańską nazwą, formą Ongryn, która oznaczała, tak jak wcześniej powiedziałem, konfederację plemion tureckich, ugryjskich i właśnie między innymi, ponieważ gdzieś tam ci Madziarzy obok funkcjonowali, również ich mylnie określono.
Słowianie przyczynili się w pewnym stopniu do nadania Madziarom tej nazwy.
Magiarosak mówimy Madziarzy.
Samej tej nazwy Magiarosak w Polsce nie używamy, ale pochodna nazwa mieszkańców Węgier Madziar.
Funkcjonuje Madziarka, Madziarski, mamy przymiotnik, ale oczywiście mamy Węgier, Węgierka, Węgry, Węgierski też.
Ostatnie odcinki
-
O zasadności używania wielkich liter w środku z...
26.06.2026 08:00
-
O wyrażeniu - Dostać białej gorączki
25.06.2026 08:00
-
O powiedzeniu - Uciec tam gdzie pieprz rośnie
24.06.2026 08:00
-
O powiedzeniu - Gdzie diabeł mówi dobranoc
23.06.2026 08:00
-
O powiedzeniu - Pokażę Ci gdzie raki zimują
22.06.2026 08:00
-
O związku wyrazowym wziąć rozwód z żoną czy mężem
19.06.2026 08:00
-
Czym jest alasz?
18.06.2026 08:00
-
O powiedzeniu - Uciec tam gdzie pieprz rośnie
17.06.2026 12:44
-
Rozprawa o afirmacji
17.06.2026 12:39
-
Wielkie litery w tekstach reklamowych
17.06.2026 12:39