Mentionsy
Szukaj w treści odcinka
Kim jest oldboy?
Pyta nas junior sportowy.
Junior sportowy, czyli ktoś, kto też jest pewnego rodzaju przeciwieństwem oldboya i dopiero zaczyna uprawiać sport niezaawansowany.
W tym wszystkim jest to młody sportowiec, junior.
Nie wiem, czy Państwo nawet znają.
Ci, którzy interesują się sportem, wiedzą, że są juniorzy.
No, dla współczesnych juniorów oldboy nie musi być wcale taką jasną i oczywistą formą.
Dziś często słyszymy o seniorach na przykład, ale oldboy ma swój desygnat bardzo wyrazisty, chociaż wiąże się on z bardzo ograniczonym często zastosowaniem, gdyż oldboy to jest ktoś, kto skończył karierę zawodową, sportową na przykład
W marzeniach sportowych, w meczach jakichś towarzyskich albo uprawia sport amatorsko, ale kiedyś uprawiał ten sport zawodowo.
To oldboy właśnie, to oczywiście zapożyczenie z języka angielskiego, oldboy, no dosłownie Państwo myślę bez problemu przetłumaczą sobie ten rzeczownik, pisany jest nadal i słowniki tak podają, przez Y na końcu,
Spolszczona forma oldboya przez J na końcu jest uznawana za wariant rzadszy.
Myślę, że oldboye, ten wyraz w tej formie i w tym wariancie jest używany dziś sporadycznie.
Przy okazji jakichś tam wspominkowych zawodów sportowych pojawia się w polszczyźnie, ale rzadziej.
O seniorze w kategorii sportu nie możemy mówić specjalnie w znaczeniu, którym dziś najczęściej się rzeczownik senior pojawia, czyli osoba trochę starsza, która przekroczyła pewien wiek.
Senior w sporcie to jest po prostu dorosły zawodnik, pełnoletni można byłoby powiedzieć.
To jest różna seniorska.
Jest troszkę inne znaczenie tu się pojawia, inny desygnat będzie obejmował ten rzeczownik.
No oczywiście w słownikach pojawił się też wariant znaczeniowy.
Osoba, która jest starsza od innych osób biorących udział w jakimś działaniu, czyli aktywny senior to jest.
Czyli oldboy zmienił swoje pierwotne znaczenie z tego, kto zakończył już działania sportowe i wraca na dłużej lub
Wraca co jakiś czas do rozgrywek różnego typu, amatorskich zazwyczaj i ta nazwa aktywny senior w kontekście oldboya zaczyna funkcjonować, ale myślę, że nie do końca się to znaczenie przyjmie i ten rzeczownik raczej będzie się pojawiał w tym kontekście dawniejszym, o ile w ogóle będziemy używać tej formy.
Oldboy, oldboya, oldboyowi oczywiście odmiana w liczbie pojedynczej nie nastręcza problemów.
Natomiast w liczbie mnogiej są oldboye, oldboye, nie oldboyowie.
Tu nie ma drugiej formy.
Państwo często mają takie dylematy, czy dwie formy są dobre, czy tylko jedna.
Ostatnie odcinki
-
O powiedzeniu - Gdzie diabeł mówi dobranoc
23.06.2026 08:00
-
O powiedzeniu - Pokażę Ci gdzie raki zimują
22.06.2026 08:00
-
O związku wyrazowym wziąć rozwód z żoną czy mężem
19.06.2026 08:00
-
Czym jest alasz?
18.06.2026 08:00
-
O powiedzeniu - Uciec tam gdzie pieprz rośnie
17.06.2026 12:44
-
Rozprawa o afirmacji
17.06.2026 12:39
-
Wielkie litery w tekstach reklamowych
17.06.2026 12:39
-
O poprawności wyrażenia „umieć w coś”
15.06.2026 12:05
-
Rozprawa o słowie kultowy
12.06.2026 10:55
-
Czy poprawny jest zwrot - musisz zjeść węgli?
11.06.2026 10:55