Mentionsy
Kielecczyzna i Sandomierszczyzna
Szukaj w treści odcinka
Jeden ze słuchaczy pyta mnie, czy słusznie zarzucono mu archaiczność w jego wypowiedzi i taką, powiedziałbym, nawiązanie do czasów PRL-u, gdy użył wariantu Kielecczyzna.
Są to bardzo tradycyjne nazwy i z PRL-em to niewiele one mają wspólnego.
Może w czasie PRL-u, gdy nastąpiło rozdrobnienie na 49 województw, te nazwy częściej zaczęły się pojawiać w odniesieniu do województw, ale one z województwami niewiele mają wspólnego tak naprawdę.
Niemniej jednak z PRL-em tutaj nie doszukujemy się w PRL-u jakichś negatywnych obostrzeń i wydźwięku pejoratywnego.
Tutaj żebyśmy jeszcze mieli tę świadomość, że ta ziemia kielecka, sądecka, suwalska, tworzone te nazwy za pomocą cząstek Cczyzna czy Szczyzna, one nie do końca mają związek, jak już powiedziałem, z podziałem terytorialnym utożsamianym z tym właśnie PRL-owskim rozbiciem Polski na bardzo wiele różnych województw.
Ostatnie odcinki
-
O wyrażeniu - Dostać białej gorączki
25.06.2026 08:00
-
O powiedzeniu - Uciec tam gdzie pieprz rośnie
24.06.2026 08:00
-
O powiedzeniu - Gdzie diabeł mówi dobranoc
23.06.2026 08:00
-
O powiedzeniu - Pokażę Ci gdzie raki zimują
22.06.2026 08:00
-
O związku wyrazowym wziąć rozwód z żoną czy mężem
19.06.2026 08:00
-
Czym jest alasz?
18.06.2026 08:00
-
O powiedzeniu - Uciec tam gdzie pieprz rośnie
17.06.2026 12:44
-
Rozprawa o afirmacji
17.06.2026 12:39
-
Wielkie litery w tekstach reklamowych
17.06.2026 12:39
-
O poprawności wyrażenia „umieć w coś”
15.06.2026 12:05