Mentionsy
Spór o Mercosur | Wartość dodana
W dzisiejszym odcinku Marcin Mazurek, główny ekonomista mBanku, opowiada o umowie handlowej z Mercosurem. O jej zaletach, które w publicznych dyskusjach podkreśla Komisja Europejska i niebezpieczeństwach, na które wskazują rolnicy z Francji czy Polski. Rozmowę prowadzi Hanna Cichy. Zapraszamy!
Szukaj w treści odcinka
Powiedziałeś, że teraz będziemy mieć do czynienia z pewną symetrią, że nie tylko Europa obniży cła na południowoamerykańskie wyroby, ale też Mercosur obniży cła na towary unijne, a wynotowałam sobie, że europejskie samochody są tam odsłone na 35%, napoje alkoholowe do 35%, sery niecałe 30%, maszyny 20%.
O ile Europa w zasadzie dostanie te niskie stawki celne, właściwie zerowe od razu, to w przypadku krajów Mercosur będą stosowane tak zwane kontyngenty importowe, właściwie eksportowe.
Te kraje mają paradoksalnie czystszy miks energetyczny niż Europa z uwagi na to, że mają mniejsze zużycie węgla, spore użycie energii odnawialnej i solarnej i bardzo dużo hydroenergii, bodajże w Brazylii to chyba nawet 50%, więc to jest naprawdę bardzo dużo, więc wbrew pozorom tam energia jest relatywnie tania.
Te płace są po prostu wyższe i w produktach niskomarżowych, takich jak właśnie te produkty rolne, no siłą rzeczy Europa będzie miała trudno konkurować.
Oczywiście są tam jakieś światełka w tunelu, ale no nie oszukujmy się, Europa raczej nie będzie konkurować z krajami, które mają niższe koszty pracy, szczególnie w zakresie żywności, powiedzmy, że nisko przetworzonej albo takiej, bym powiedział, zwykłej.
Gdyby Europa miała aż taki duży problem z konkurencyjnością, eksport już dawno szorowałby po dnie, a tak naprawdę cały czas Europa ma dość duże nadwyżki handlowe, więc tak, argument jest jak najbardziej dobry.
wszyscy mówią o tym, że Europa ma problem, no to jest to dość sensowna droga, żeby sobie w jakiś sposób pomóc.
To znaczy z uwagi na fakt, że Donald Trump jest ważny w ogóle dla europejskiego bezpieczeństwa, myślę, że Europa była w stanie niektóre tematy po prostu odpuścić.
Natomiast Europa robi wszystko, co może, jakby od środka.
Też nie wierzę, że to wszystko umarło, ale czy naprawdę Europa robi wszystko, co może?
Więc wydaje mi się, że Europa trochę porusza się tak od kryzysu do kryzysu.
Ostatnie odcinki
-
Elektryfikacja po polsku | Czyste technologie
22.06.2026 11:45
-
F-35 Husarz, powietrzna elita | Z dystansu
19.06.2026 13:30
-
Tajwański zwrot, kolejowe rewolucje | Wartość d...
18.06.2026 16:34
-
SOR dla wybranych | Nasłuch
17.06.2026 18:14
-
Polska gra o gaz | Energia do zmiany
16.06.2026 14:55
-
Polski lodołamacz | Czyste technologie
15.06.2026 11:00
-
Urodziny bez prezentów | Z dystansu
12.06.2026 12:55
-
Banki ćwiczą odporność | Wartość dodana
11.06.2026 14:40
-
Są tylko znaki | Nasłuch
10.06.2026 14:25
-
Sieć na prosumentów | Energia do zmiany
09.06.2026 11:40