Mentionsy
Rozdziały (6)
Szukaj w treści odcinka
Ja niestety nie miałem okazji być na tym spotkaniu z profesorem Giełdu, bo miałem rozmowy z Marcinem Iwuciem i Maćkiem Pielokiem po przeciwnej stronie tej naszej przestrzeni wystawienniczej.
Bo tam oczywiście jest wiadomo klasyka podatek, no to zaraz będziemy mówić o OKI, ale również dosyć wysoka zawsze jest, że nie potrafi analizować, nie potrafi.
Czy przedwczoraj został zaprezentowany projekt ustawy o OKI.
O ile tak co do ogółu to OKI bardzo dobrze, że jest, podoba nam się, chcemy OKI, tak?
Jak najprędzej dajcie nam to OKI, a nie tam będziemy czekali do połowy 2026, ale wiem dlaczego tyle to musi trwać, to dajcie tam nam jak najprędzej, co do zasady, tak?
OKI w obiektywie.
Projekt ustawy OKI pod lupą.
Kto może prowadzić OKI?
Czy takiego OKI się spodziewałeś?
Tak, takiego OKI się spodziewałem po tych zapowiedziach.
No bo to tak, powiedzmy sobie, czy będzie można inwestować na OKI i zagraniczne ETF-y?
W ogóle jest tak, że z fundusze to będziemy przeciwko temu troszeczkę protestować, bo z kolei fundusze inwestycyjne, bo będziesz mógł to OKI mieć w TFI.
No wiem jak do tego podchodzimy, my raczej będziemy preferowali OKI w postaci rachunków maklerskich, tak jak preferujemy i KX-e w postaci rachunków maklerskich, ale w TFI też, też będą oferować OKI.
Inwestorzy inwestują masowo na tych rachunkach zagranicznych właśnie, nie wiem, no AWTF-a na S&P 500, AETF-a na FTSE All World, jeżeli tego nie chcą, bo OKI ma wspierać polską giełdę i tak dalej, i tak dalej.
Bliska mi jest idea, że OKI to na GPW.
Pamiętasz jak rozmawialiśmy poprzednio o OKI?
Pierwszym wyborem powinno być OKI.
No, to trzeba będzie tak napisać, że uzupełnieniem Twojego konta na IKE może być OKI, jeżeli tu polski rynek stoi dla Ciebie otworem.
Natomiast IKĘ wstrzymuję i czekam i prawdopodobnie pójdzie to na OKI, jeżeli to się odkrzepnie w takiej postaci.
Tak więc od razu znowu odnośnie skutków OKI.
Druga rzecz, oczywiście, pierwsi tam się zasilą inwestorzy, więc pierwszy sukces to będzie przesunięcia z portfeli opodatkowanych dzisiaj, rachunków maklerskich, na OKI i tam będzie bardzo dużo inwestorów, którzy od razu wpłacą 80, 90, 100 tysięcy.
Natomiast, co mi się podoba jeszcze i mam wrażenie, że to jest game changer, że to OKI nie będzie produktem emerytalnym.
OK, przelewam sobie 20 tysięcy z OKI na własny rachunek.
Oczywiście, wiesz, nawet niech te babcie sobie emerytury, wiesz, 70-letnie babcie, co też już sobie Ike, Igze tam nie mają prawdopodobnie, no to niech sobie mają to OKI, sobie tam trzymają bez podatku belki.
To na przelew, tak jak zwykły rachunek taki, który się po prostu nazywa OKI i już.
Ostatnie odcinki
-
Echa Rynku #353 – OKI, młodzi inwestorzy i netw...
15.06.2026 11:55
-
Echa Rynku #353 – Kryptowaluty okiem inwestora ...
21.05.2026 13:17
-
Echa Rynku #352 – Za 5 lat ETF-y wyprzedzą fund...
13.05.2026 13:33
-
Echa Rynku #351 – Sukces inwestorów w Trybunale...
27.04.2026 11:41
-
Echa Rynku #350 – Kupujemy emocjami, nie liczba...
21.04.2026 13:49
-
Echa Rynku #349 – Giełdowy biznes w kosmosie
08.04.2026 13:49
-
Echa Rynku #348 – Nie otwierajmy na nowo CPN-ów ⛽️
29.03.2026 11:12
-
Echa Rynku #347 – Nowy ETF od PZU, WIG20 i mWIG...
23.03.2026 11:12
-
Echa Rynku #346 – Jest postęp w pracach nad OKI
14.03.2026 12:00
-
Echa Rynku #345: W inwestowaniu najważniejsza j...
10.03.2026 12:00