Mentionsy

Echa Rynku 🎧 – Podcast SII
Echa Rynku 🎧 – Podcast SII
10.10.2025 12:00

Echa Rynku #333: ETF na WIGdivplus – raj dla dywidendowych inwestorów

Rozdziały (11)

1. ETF na WIGdivplus
2. Zdywersyfikowany arystokrata dywidendowy
3. Zawsze jest dobry moment na inwestycje!
4. Mechanizm wypłaty dochodów z ETF na WIGdivplus
5. Presja ma sens! 😘
6. Opłaty za zarządzanie
7. 42 miliony złotych
8. Kiedy ETF z wypłatą miesięczną? 😎
9. ETF na Bitcoina
10. Co z innymi dostawcami ETF-ów w Polsce?
11. Polskie ETF-y jako UCITS-y

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 25 wyników dla "ETF"

Dzisiaj moim gościem jest Mateusz Mucha z Beta ETF.

Mateusz, spotykamy się dzisiaj, bo ja jestem cały czas w trybie świętowania, bo jeszcze nie mieliśmy okazji rozmawiać waszego ETF-a dywidendowego, a w międzyczasie jeszcze zadebiutował ETF na Bitcoina.

Cel jest taki, żeby przybliżyć troszeczkę obydwa ETF-y i w międzyczasie będę zadawał pytania.

No i jest to indeks dochodowy i to jest taka pewna istotna część w analizie naszego ETF-u, no bo my będziemy wypłacać dochody, a ten indeks, ten dochody jakby zatrzymuje i natychmiast reinwestuje.

To wiąże się z pewnymi reperkusjami, jakie będą na, że tak powiem, analizie naszego ETF-u, ale tak czy siak bardzo dobrze, że ten indeks powstał i tak to pod wieloma względami będzie działać tutaj na tym indeksie.

I byłby tak trwałaby wykres ETF-u, tak byłby taką poziomą linią do momentu aż znowu po kolejnym roku jakieś spółki tam znowu zgodnie z tymi kryteriami wyszłyby.

Oczywiście jest to indeks, nie ETF.

ETF ma też swoje jakieś aspekty, ale no wiemy doskonale po historii beta ETF, że beta odzwierciedla te indeksy, także to historia i to uzmysłowienie się, co by było w covidzie, no to mamy konkretne, tak?

My też te zarzuty obserwowaliśmy, że czemu to jest ETF na WIG20 na takie skrajne.

No to nie jest ETF na WIG20.

To jest ETF podążający za dywidendami, ale z uwzględnieniem płynności.

Ale ten slajd bardzo dobrze pokazuje właśnie, że to nie jest ETF na WIG20.

My po prostu podążamy za dywidendą z uwzględnieniem płynności w tym indeksie i zarazem w tym ETF-ie.

Jeżeli przez przypadek by teraz, znaczy nie, może się tak zdarzyć, nie wiem, co to tam minister Domański zapowiada, jakiś podatek na branżę bankową i będziemy mieli spadki i tak dalej, to trzeba będzie się… A to się zdarzyło po debiucie naszego ETF-a i od razu był tam na social mediach komentarze, o beta znowu na szczycie i tak dalej.

Ale to trzeba będzie się ucieszyć i szampana otwierać, bo to znaczy, że będzie można taniej nabyć tego ETF.

Też będą pewnie lepsze i gorsze momenty aktywnego inwestowania w ETF-y, bo tu nie trzeba przecież inwestować wyłącznie, że tak powiem, pasywnie, tak?

Tak że ETF-y to jest narzędzie.

Natomiast zarazem przestrzegam od razu przed komentarzem, że znowu drogie, bo nawet ETF globalne, tak, od globalnych marek jak iShares na polskie pobierają te 74 setne procenta, co tu widać, a jak się odniesiemy do naszego ogródka Funduszy Akcji Polskich, no to widzimy, że to jest rozwiązanie nawet w skrajnych momentach czterokrotnie tańsze.

Także budujemy ten rynek ETF.

Jak ja wróciłem z tego urlopu, pierwsze co zrobiłem zanim sprawdziłem maila, to kupiłem sobie kilka tych ETF-ów.

Półtora miesiąca jeden fundusz akcji Polski zebrał czterdzieści parę milionów, co na obecnych, że tak powiem, warunkach funduszy akcji Polski w tradycyjnych ETF-i jest wynikiem bardzo dobrym, bo to faktycznie on się został nawet wyróżniony przez portal Analiz Online jako jeden z najbardziej popularnych rozwiązań.

Oczywiście mogę sobie wyobrazić inwestora, który by zrobił 10 transakcji na tym ETF-ie, ale raczej pojedynczo.

Jak nagrywaliśmy z Radkiem Chodkowskim o tym ETF-ie, to pierwsze co się nasunęło, że jak już będziemy panami w odpowiednio zaawansowanym wieku na emeryturach, to wypisz, wymaluj taki produkt właśnie dla emerytów, którzy szukają

Dobra, to teraz tak, no to już ja zachowam się jak klasyczny taki wiesz Polak, że daj mi rękę, nie daj mi palec, to ja poproszę, będę chciał rękę całą i tak dalej, czyli zakładając sukces tego ETF-a dywidendowego, bo skoro na te półtora miesiąca, niecałe dwa miesiące tak ładnie to idzie, to może zadam takie pytanie, kiedy jakiś ETF z miesięczną wypłatą?

Tutaj wewnętrzne firmy będą nowe beta ETF-y.