Mentionsy
Reportaż: Tragedia górnośląska. Obóz śmierci na pustyni Kara Kum
Ci, którzy trafili do tego obozu w większości go nie przeżyli. Nieliczni, którzy wrócili nie potrafili o tym opowiadać. Na pustynię Kara Kum w Związku Radzieckim w 1945 roku z Górnego Śląska wywieziono osoby "podejrzane" dla nowych władz. Żadna nie miała jednak procesu ani wyroku. O tym miejscu opowiada doktor Dariusz Węgrzyn ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. W audycji wykorzystano też archiwalną wypowiedz Franciszka Pawlasa z reportażu Józefa Wyciska "Polacy, Niemcy, Rosjanie"
Reportaż Doroty Stabik "Obóz śmierci na pustyni Kara Kum" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Szukaj w treści odcinka
Pech polegał na tym, że oczywiście konwojenci mieli tych ludzi zawieść, ale nie przejmowali się za bardzo, jak to zorganizować, więc zabrali na tą podróż to, co było w magazynie wojskowym i to były solone śledzie.
Solone śledzie i 10 wiaderek do czerpania wody na cały pociąg.
Ostatnie odcinki
-
Reportaże: Jak brzmią Tychy?
25.06.2026 14:35
-
Reportaż: Muzykoterapia
18.06.2026 14:35
-
Reportaż: Brylantowe gody
17.06.2026 10:38
-
Reportaż: Industriada 3
11.06.2026 15:01
-
Reportaż: Industriada 2
10.06.2026 14:35
-
Reportaż: Industriada
01.06.2026 14:35
-
Reportaże: Tychy - miasto dla ludzi
28.05.2026 14:35
-
Reportaże: Miłosierni na ulicy
28.05.2026 13:09
-
Reportaż: Koncert Iskierki
26.05.2026 14:35
-
Reportaż: Duma Kopciowic
25.05.2026 15:56